Közlemények
A Fővárosi Törvényszék elutasította a budapesti Cseppkő Gyermekotthon keresetét, amely azt kérte kimondani, hogy az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala megsértette az Otthon jó hírnévhez fűződő személyiségi jogait
Az alapvető jogok biztosa a kínzás és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés megakadályozása érdekében kijelölt független látogató testület, a nemzeti megelőző mechanizmus feladatkörében eljárva 2016. március 1-2-én és 2016. április 26-án a helyszínen vizsgálta a Cseppkő Gyermekotthoni Központban élő gondozottak körülményeit. A látogatásról szóló jelentésben a nemzeti megelőző mechanizmus nyilvánosságra hozta az iratbetekintések, az ott látottak és a személyes meghallgatások tapasztalatait, valamint egyebek között a droghasználat, a túlzsúfoltság, a gyermekprostitúció veszélye, a gyermekekkel szembeni, és a gyermekek közötti erőszak megelőzésével és kezelésével kapcsolatos ajánlásait.
2018. március. 28.
Az alapvető jogok biztosa egy felügyelt kapcsolattartatást érintő szülői kérelem késedelmes elbírálásáról és a gyámhatóság mulasztásáról
A gyámhatóság jelentős leterheltségére hivatkozva, de kellő jogi indok nélkül két év után bírált el érdemben egy, a kapcsolattartás újraszabályozása érdekében benyújtott szülői kérelmet. Az eljárás elhúzódása miatt az érintett szülő és a gyermek 9 hónapig csak felügyelt formában találkozhatott. Székely László ombudsman kivizsgálta az ezt sérelmező panaszt és arra jutott, hogy nem egyszerű hatósági hiba, hanem alapjogsértő mulasztás történt.
2018. március. 22.
A prostitúció áldozatává váló gyermekek jogainak védelme és a megelőzés lehetséges eszközei - az alapvető jogok biztosának utóvizsgálata
Aggályos, hogy jelenleg is szabálysértési eljárás és szankció fenyegeti azokat a kényszerítő helyzetben lévő gyermekeket, akiket a prostitúciós tevékenységen érnek – írta utóvizsgálati jelentésében Székely László ombudsman. A biztos szerint a rendészeti megoldások erőltetése helyett a gyermekvédelmi rendszer szereplőit kellene megerősíteni, jobban felkészíteni, hogy a veszélyeztetettséget időben felismerjék, érdemben felléphessenek ellene. A jelentés számos jogalkotási és gyakorlati intézkedés javaslata mellett a jó gyakorlatokra is felhívta a figyelmet.
2018. március. 12.
Nemzetközi konferencia az ombudsman hivatalában a lakossági fűtés okozta levegőszennyezésről
A Jövő Nemzedékek Szószólója a Levegő Munkacsoporttal közösen, a német Deutsche Umwelthilfe és a dán Ecological Council szervezettel partnerségben 2018. február 27-én nemzetközi konferenciát szervezett a lakossági fűtés okozta levegőszennyezés – az európai és hazai jogszabályok végrehajtása címmel. A csaknem 80 érdeklődő résztvevő a különböző illetékes minisztériumok, hatóságok, szakértő- valamint társadalmi szervezetek részéről érkezett.
2018. február. 28.
A Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes az anyanyelv nemzetközi napja alkalmából
Napjainkban több mint 6.000 nyelvet beszélnek Földünkön, jó részüket azonban mára a kihalás veszélye fenyegeti; az őshonos lakosok által beszélt nyelvek lassan, de biztosan tűnnek el az élő nyelvek közül. E folyamat megállíthatatlannak tűnik, éppen ezért kiemelkedően fontos felhívni a világ figyelmét e szomorú jelenségre – s egyben a nyelvhasználat egyedülálló kultúramegőrző szerepére.
2018. február. 21.
Az alapvető jogok biztosa a sürgősségi pszichiátriai gyógykezelés alá vont személyek alapvető jogainak érvényesítéséről
A sürgősségi pszichiátriai gyógykezelés elrendelésével kapcsolatos jogorvoslat feltételeit az ombudsman tavalyi vizsgálata után módosították ugyan, ám számos garanciális elem továbbra is sérül, és emiatt nem tudnak megfelelően érvényesülni az érintettek alapvető jogai – állapította meg újabb jelentésében Székely László ombudsman. Az alapjogi biztos kezdeményezte a szaktárcák vezetőinél, hogy több ponton is erősítsék meg a bírói szemlék jogi szabályait, szakmai hátterét, eljárásrendjét, infrastrukturális feltételrendszerét: enélkül a jelenlegi ellenőrző mechanizmus kiüresedik, formálissá válik.
2018. február. 19.
Genetikai módosítás-e a génszerkesztés? A Jövő Nemzedékek Szószólója az elővigyázatosság elvéről
A Jövő Nemzedékek Szószólója és a Magyar Természetvédők Szövetsége 2018. február 19-én a különböző véleményt képviselő szakemberek részvételével műhelybeszélgetést rendezett az új génszerkesztési módszerek kérdéséről. Bándi Gyula szószóló álláspontja szerint amíg nem jön létre szakmai konszenzus a génszerkesztéssel előállított növényekkel kapcsolatban, addig - az elővigyázatosság elvét alkalmazva - a GMO szabályozás hatálya a jogi szabályozás szempontjából kiterjed ezekre az eljárásokra is.
2018. február. 19.
Az alapvető jogok biztosa a gyermekek jogellenes külföldre vitelének megelőzéséért
A hiányos, bizonytalan magyar szabályok és az azokat követő hatósági gyakorlat nem biztosítja megfelelően, hogy megelőzhető legyen a gyermekek jogellenes külföldre vitele. Mindez sérti az érintett szülők és a gyermekeik jogait – állapította meg Székely László. Az alapvető jogok biztosa átfogó vizsgálatának jelentésében a szabályozás felülvizsgálatát, az ilyen ügyekkel foglalkozó szakemberek képzését, a külföldre költöző szülők jobb tájékoztatását, valamint a mediáció szélesebb körű igénybe vételét sürgeti.
2018. február. 06.
Miért csak nagykorú tanúval? - az alapvető jogok biztosa postai könyvelt küldemények kézbesítéséről a vak és gyengénlátó embereknek
A Magyar Posta minden esetben és automatikusan csak nagykorú tanú jelenlétében engedi átadni a postai könyvelt küldeményt a vak és gyengénlátó címzett számára. Ez a gyakorlat az alapvető jogok biztosa szerint nem egyeztethető össze sem az egyenlő méltósághoz való joggal, sem a nemzetközi emberi jogi kötelezettségekkel. Székely László ombudsman a szaktárcáktól és a Magyar Posta elnök-vezérigazgatójától olyan megoldást kér, amely tekintettel van az érintettek önrendelkezési jogára.
2018. február. 02.
A holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából - Szalayné Sándor Erzsébet, a nemzetiségek jogainak védelmét ellátó ombudsmanhelyettes közleménye
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben egyhangú határozatával az auschwitzi haláltábor 1945-ös felszabadításának napját, január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Mindannyiunk erkölcsi feladata az áldozatokról való megemlékezés, ugyanakkor közös felelősségünk a következő generációk emberi jogi tanítása és érzékenyítése is.
2018. január. 26.