A V4-ek országai közös történelmének szimbolikus helyszínén, Visegrádon rendezett találkozón Székely László magyar ombudsman, Jana Dubovcová szlovák, Anna Šabatová cseh biztos és Stanisław Trociuk lengyel biztoshelyettes a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportok ombudsmani jogvédelmének tapasztalatait osztotta meg egymással. A biztosok és munkatársaik beszéltek a jövő nemzedékek és a nemzetiségek jogainak érvényesüléséről, valamint a fogyatékossággal élők, a hajléktalanok, a fogva tartottak, általában a kiemelten védendő társadalmi csoportok helyzetéről, a jogvédelem módszereiről.
Bár a migrációs probléma különböző intenzitással érinti a V4-ek országait, a tanácskozáson kiemelten volt szó a legutóbbi hónapok fejleményeinek kezeléséről, arról, hogy a törvényi keretekben megszabott hatáskörük milyen eszközeivel segíthetik az ombudsmanok a menekültek és migránsok emberi jogainak tiszteletben tartását, emberi méltóságuk megőrzését. Erről és a migrációtól súlyosan még nem érintett országok számára is fontos tanulságokról, emberi jogi követelményekről a négyek közös nyilatkozatot fogadtak el és hoztak nyilvánosságra. A nyilatkozat lényeges üzenete, hogy „a menekültkérdés közép- és hosszú távú kezelésével kapcsolatos vita jogos és fontos, de a megoldásokat kereső erőfeszítések közepette is az embert kell látni a menekültben, akit emberi méltósága a helyzetétől függetlenül, elvonhatatlanul megillet”.
Az ombudsmanok rendszeres megbeszélései abba a rendszerbe illeszkednek, amelyet Visegrádi Együttműködés néven 1991-ben kezdeményezett Magyarország, Lengyelország és Csehszlovákia. A Cseh Köztársaság és Szlovákia létrejöttével 1993-ba bővült ki az együttműködés szervezete. A V4-ek ombudsmanjai 2004 óta évente találkoznak és vitatják meg a jogvédelem időszerű állapotát, feladatait.
A négy ombudsman People first című közös nyilatkozata: https://intra.ajbh.hu/documents/10180/2464599/PEOPLE+FIRST+magyar.pdf