null A megoldatlan csapadékvíz-elvezetésről

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának közleménye

(OBH 4346/2007.)

 

Különös sérelmet jelent az, ha az állampolgárok követelése akár évtizedekig függőben marad – mutatott rá az ombudsman egy immár ismétlődő panaszos ügy kapcsán.

Az ombudsman arra emlékeztetett, hogy már az országgyűlési biztosok tevékenységének kezdeteitől az ország szinte valamennyi területéről sokan tették szóvá a belvíz- és csapadékvíz-elvezetés hiányosságait. Az OBH 5923/1999. számú jelentésében az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjét felkérte mind az egyedi ügyek, mind annak vizsgálatára, hogyan ellenőrzi az országos vízügyi felügyelet a feladat ellátását, milyen intézkedéseket tesz, illetőleg tehet annak elmaradása esetén. Az országos képet felvázoló jelentésben az országgyűlési biztos ajánlást tett a települési önkormányzatoknak és a regionális vízügyi igazgatóságoknak, illetve a feltárt visszásságok megoldása érdekében a miniszterelnökhöz fordult.

A legutóbbi, csobánkai ügy előzményeként az önkormányzat és a panaszos még 2006-ban megállapodásba foglalta, hogy a panaszos területén az önkormányzat elvégzi a feladatai közé tartozó vízelvezetési munkálatokat. A megállapodás következményeként a köztük emiatt folyamatban lévő per megszűnt. Csobánka község azonban nem tett eleget a feladatának, az önkormányzat nem gondoskodott az egyes területek, és konkrétan a panaszban megjelölt terület vízelvezető rendszerének szakmai felülvizsgálatáról.

A csobánkai ügyben az ombudsman felhívta a figyelmet arra, hogy 1990-től az önkormányzati törvény az önkormányzatok feladataként határozza meg a vízrendezést, a csapadékvíz-elvezetést és a csatornázást. A rendkívüli, csapadékos időjárás következményeit azonban felerősítik az elmaradt karbantartások-fejlesztések, és a szabálytalanul megszüntetett elvezető, vízbefogadó művek hiánya. A mulasztás miatt időről időre veszélybe kerülnek az érintett területen élők épületei és a tulajdonosok más vagyontárgyai.

Az ombudsman összességében megállapította, hogy sérült az érintett állampolgárok tulajdonhoz, és egészséges környezethez való alkotmányos joga. E sérelem orvoslásához az állam és az önkormányzatok több, egymással összehangolt intézkedése szükséges. Felkérte ezért Csobánka község polgármesterét, hogy az önkormányzat, illetve a képviselő-testület feladatkörében intézkedjen a csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítéséről.

 

Budapest, 2008. március 5.

 

Dr. Szabó Máté sk.