null Ismét a pszichológusok tevékenységének "minőségbiztosításáról"

Az ombudsman ismét a pszichológusok tevékenységének „minőségbiztosításáról"

 

Alapvető jogokat sért, hogy Magyarországon olyan személyek is végezhetnek pszichológiai tanácsadást és terápiát, akik nem rendelkeznek pszichológusi oklevéllel – állapította meg már 2009-ben az ombudsman. Szabó Máté három éve a Magyar Pszichológiai Társaság panasza nyomán indított vizsgálatot a helyzet tisztázására. Az akkori egészségügyi miniszter megfelelőnek tartotta a jogi szabályozást. Az ombudsman viszont úgy látja, hogy azóta csak súlyosbodtak a problémák.

 

2009-ben a Magyar Pszichológiai Társaság az ombudsmanhoz intézett panaszában sérelmezte, hogy gyakorlatilag szakmai ellenőrzés nélkül, szabadon működnek Magyarországon a pszichológiai tanácsadók, néhány hetes, legfeljebb pár hónapos oktatásban részesült pszichoterapeuták, lélekgyógyászok nyújthatnak térítés fejében „szolgáltatást". Ilyen tanfolyamok felnőttképzés keretében, az akkreditációs eljárást követően ma is indíthatók.

 

A pszichológiai tanácsadás, illetve a pszichoterápia gyakorlása azonban magas szakmai felkészültséget igénylő tevékenység, amely mindenképpen egyetemi tanulmányokat, majd erre ráépülve bizonyos esetekben több éves szakképzést és gyakorlati képzést kíván meg. A megfelelő hozzáértés és gyakorlat nélküli terápia vagy tanácsadás veszélyeztetheti a páciensek lelki egészségét. Ezt hangsúlyozta 2009-ben a Pszichológiai Társaság és hívta fel rá ismét nemrég a figyelmet a szakma több jeles képviselője. Az  akkori egészségügyi miniszter a biztos megkeresésére azt a választ adta, hogy az egészségügyi tárca illetékességi körébe kizárólag azok a pszichológusok tartoznak, akik az egészségügyi ellátórendszer keretében végzik a tevékenységüket. Szerinte így a pszichológusok jogi helyzete és a feltételek köre megfelelően rendezett volt.

 

Szabó Máté alapjogi biztos álláspontja szerint viszont a probléma azóta egyre jelentősebb lett, és új megközelítést igényel, hogy egészségügyi intézményeken kívül is érvényesüljenek a szakmaiság követelményei.  Az ombudsman hivatalában az elmúlt években felgyűlt tapasztalatok, közöttük az egyetemi végzettséget szerzett pszichológusok és terapeuták aktuális elhelyezkedési problémáival kapcsolatosak, valamint a nemrég ismét sajtónyilvánosságot kapott szakmai aggályok arra engednek következtetni, hogy több tekintetben is hiányos jogi szabályozás keretei között dolgoznak a pszichológus szakma képviselői. Ez a gyermekek lelki egészségével foglalkozó számos ombudsmani vizsgálatból is kiderült.

 

Jelenleg tehát nincs olyan érvényes, a pszichológus szakmára vonatkozó átfogó szabályozás, minőségbiztosítási rendszer, mint amilyen például az egészségügyben foglalkoztatott orvosok, illetve szakdolgozók esetében létezik. Jelentős probléma az is, hogy nincsen kötelező tagsággal működő, és a megfelelő színvonalú tevékenység biztosítását garantáló szakmai kamara sem – ismételte meg három évvel ezelőtti vizsgálatának változatlanul érvényes  következtetéseit az alapvető jogok biztosa.