null Diákok részvétele egy tömegoszlatási gyakorlaton

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának közleménye

(OBH 4685/2007)

 

A kaposvári Eötvös Loránd Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium 16-18 éves tanulói – igazgatójuk engedélyével – 2007. szeptember 13-án részt vettek a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság egy tömegoszlatási gyakorlatán. A rendőrök azért kérték a diákok részvételét, hogy gyakorolhassák a fellépést a passzív, majd aktív ellenállást tanúsító tömeggel szemben. Az iskola igazgatója azonban azzal, hogy a „belügyi rendészeti ismeretek" tanóra keretében engedélyezte a diákok részvételét, figyelmen kívül hagyta a közoktatási törvényben rögzített kötelezettségét. Eszerint az intézménynek gondoskodnia kell róla, hogy a gyermekek, tanulók nevelése, oktatása biztonságos, egészséges környezetben történjék – állapítja meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelentése.

A biztos rámutat arra, hogy a diákok a gyakorlat alatt potenciális veszélyhelyzetben voltak, egyikük könnyebben meg is sérült. A tanulók tanóra keretében – végső soron nem szabad akaratukból – vettek részt a gyakorlaton, nem volt választási lehetőségük. Az iskola igazgatója ezért az élethez és emberi méltósághoz való alapjoggal összefüggésben sértette, alkotmányjogi összefüggésben pedig aránytalanul és szükségtelenül korlátozta a tanulók általános cselekvési szabadságát – áll az ombudsman jelentésében. Az iskola nem kérte írásban a szülők véleményét és nem is tájékoztatta őket előzetesen.

A tanulókat is megilleti az összes szabadságjog, így a véleménynyilvánítás, a lelkiismeret, a meggyőződés szabadsága. A kiskorúnak a gyermekvédelemhez való külön alkotmányos joga kiemelten fontossá teszi ezeket a jogokat. A tanulóknak az iskolában példát kell kapniuk arról, hogy ezek a jogok miként érvényesülnek, az őket nevelők ezeket tiszteletben tartják. A rendőrségi gyakorlaton, iskolai tanóra keretében közreműködő diákok úgy voltak fizikai és/vagy pszichés bántalmazás veszélyének kitéve, hogy ennek lehetőségéről, esetleges következményeiről sem ők, sem szüleik nem rendelkeztek kellő információkkal. Ezzel a mulasztással az oktatási intézmény és a rendőrség is visszásságot idézett elő a diákok legalapvetőbb jogaival: a méltósághoz és a testi épséghez való joggal összefüggésben– olvasható a jelentésben.

Az ombudsman megállapította, hogy a feltárt visszásságok konkrét orvoslására már nyilvánvalóan nincs lehetőség, de felhívta mind Kaposvár polgármesterét, mind főjegyzőjét, tegyenek lépéseket, hogy ne ismétlődhessenek meg hasonló esetek. Az országos rendőr főkapitányt arra kéri, vizsgálja meg, hogy a megyei kapitányságok a képzések során külső közreműködőket igénybe vesznek-e, ha igen, az megfelel-e az alkotmányos követelményeknek. A Somogy megyei rendőrfőkapitánynál pedig azt kezdeményezi, hogy a gyakorlatokhoz közreműködőként csak akkor vegyenek igénybe 18 évesnél fiatalabb diákokat, ha ahhoz a szülők írásbeli engedélyét beszerezték. Ellenkező esetben, ha szükséges pl. a honvédség, esetleg más megyei főkapitányság állományából kérjenek közreműködőket.

 

Budapest, 2008. február 8.

 

Dr. Szabó Máté sk.