null Az állampusztai börtön vizsgálata

 

6878/2012

 

Egy börtön két helyszínen: az ombudsman vizsgálata az állampusztai bv-intézetben

 

Az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben kevés a nevelő, nem elegendő az egészségügyi személyzet és az egyetlen pszichológus. Nincs TBC- szűrés és a szabálysértési elzárásból szabadulók nem kapnak orvosi igazolást. Szabó Máté ombudsman így összegezte a helyszíni vizsgálat megállapításait.

 

Az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet két, egymástól 23 kilométerre lévő objektumában, Állampusztán és Solton ugyanazok az egészségügyi dolgozók 24 órában végzik az egészségügyi ellátást – és a szükségesnél kevesebben vannak. A zárt közösségben hatványozottan jelentkező különböző pszichés bajok, betegségek - gyakran hosszabb időt igénylő - kezelése a két objektum között ingázó egyetlen pszichológus feladata. Neki ráadásul a fogvatartottak mellett a személyi állománnyal is foglalkoznia kell. Az intézetben minden egyes nevelőre 80-90 fogvatartott jut. Így az egyéni problémákra figyelő nevelés szinte lehetetlen, ami végső soron oda vezethet, hogy a szabadságvesztés büntetés nem tölti be teljesen a jogszabályban rögzített funkcióját.

 

Az egészségügyi személyzet alacsony létszáma miatt a biztos szerint sérül a fogvatartottak és a személyi állomány egészséghez való joga. Emellett az alultervezett nevelői létszám veszélyezteti a fogvatartottakkal való tisztességes eljárás és emberséges bánásmód követelményének érvényesülését is.

 

Az intézet solti telephelyét 2009-ben bezárták, majd a börtönök zsúfoltságának enyhítésére 2010-ben újra megnyitották. Itt helyezik el azokat, akiknek a pénzbüntetését elzárásra változtatták, vagy akik szabálysértés miatt kaptak elzárást.  A szabályozás csak a szabaduló elítéltek és előzetesen letartóztatottak egészségi állapotát igazoló dokumentumok kiadásáról rendelkezik, a szabálysértési elzárást letöltőkre ez nem vonatkozik. A fogvatartottak tüdőszűrésére évek óta nem került sor, pedig a betegség előfordulása az országos átlaghoz képest gyakoribb a szoros közösségben (pl. börtönben) élők között. Az illetékes tüdőszűrő állomás, a Bács-Kiskun Megyei Kórház mozgó szakorvosi szolgálata megszűnt, így a fogvatartottak szűrése elmarad, veszélyeztetve a fogvatartottak egészséghez való jogának érvényesülését.

 

A biztos felkérte a büntetés-végrehajtás országos parancsnokát, hogy vizsgálja meg a nevelői, pszichológusi, valamint ápolói státuszok emelésének lehetőségét, a belügyminiszternek pedig annak megfontolását javasolta, hogy kezdeményezzen olyan jogszabály-módosítást, hogy az elzárásból szabadulókra is vonatkozzon az orvosi vizsgálat és a leletek kiadásának rendelkezése. Kérte a megyei Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet főigazgatóját, hogy gondoskodjon a fogvatartottak tüdőszűrő vizsgálatának elvégzéséhez szükséges feltételek biztosításáról.

 

A jelentés a /documents/10180/143994/201206878.rtf/c33337c7-ae53-438c-b3f6-b799169fba06 oldalon olvasható.