3.

A közös Hivatal működése és beszámolója

3.1.
A közös Hivatal működése

A 2003-as év nagy jelentőséggel bír a magyar ombudsman intézményének életében, ugyanis 10 évvel előtt, 1993-ban fogadta el az Országgyűlés az állampolgári jogok országgyűlési biztosáról szóló 1993. évi LIX. törvényt, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló 1993. évi LXXVII. törvényt, amely egyben a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosáról is rendelkezett. Erről az eseményről 2003. december 10-én a négy országgyűlési biztos „Tízéves a magyar ombudsman törvény” címmel a Magyar Tudományos Akadémián szervezett konferencián emlékezett meg, amely konferenciának a fővédnöke dr. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke volt. A rendezvényen dr. Kukorelli István alkotmánybíró a törvény megalkotásának előzményeiről, körülményeiről, az első ombudsmanok választásáról tartott előadást. Az országgyűlési biztosok az évforduló alkalmából pályázatot írtak ki tudományos dolgozatok alkotására, amelynek eredményét ezen a napon hirdették ki.

2003-ban a korábban kialakított informatikai stratégia alapján – megalapozva az elkövetkezendő évek esetleges fejlesztéseit is – jelentős infrastrukturális fejlesztésre került sor, amely az erkölcsileg és műszakilag is jelentősen elavult hard­ver- és szoftver-elemek cseréjét, s ezzel egy teljesen új számítástechnikai rendszer kiépítését eredményezte. Sikerült a mai kor igényeinek jobban megfelelő kommunikációs, kompatibilitási és rendszermenedzselési rendszert kiépíteni, amely – ha a szükséges anyagi források is rendelkezésre állnak – kiindulásul szolgálhat az elektronikus ügyintézés kifejlesztéséhez.

Az infrastrukturális fejlesztéssel párhuzamosan tovább folytatódott és sikeresen befejeződött az előző évben megkezdett szolgáltatás-központú iktató- és statisztikai rendszer kifejlesztése és bevezetése. E rendszer alapján új internetes szolgáltatást tudtunk bevezetni, amelynek révén a hozzánk forduló panaszosok mind a Kormányzati Portálon, mind a Hivatal honlapján keresztül tájékozódhatnak ügyük pillanatnyi állásáról, s mindenki számára hozzáférhetővé vált az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és az általános helyettesének jelentéseit tartalmazó adatbázis. A Hivatal honlapján elérhetővé vált az adatvédelmi biztos által létrehozott Adatvédelmi Nyilvántartás adatbázisa is. Hivatalunk részt vesz az Informatikai és Hírközlési Minisztérium által szervezett Információs Társadalom Koordinációs Tárcaközi Bizottságának munkájában, s közreműködik a Magyar Információs Társadalom Stratégiájának elkészítésében. Az együttműködés és a közös munka eredményeként a Hivatal informatikai stratégiai elképzelései a kidolgozás alatt álló e-demokrácia munkafüzetben szerepelnek. Ha fej­lesztésekhez anyagi támogatást kapunk, remélhetőleg a következő években is jelentős eredményekről adhatunk számot.

Változatlanul gondot jelent, hogy székházunk jogi sorsa továbbra is rendezet­len: jogcím nélkül „lakunk” egy olyan épületben, amelyre még használatbavételi engedély sincs. A velünk „társbérletben lakó” gazdálkodó szervezet nem hagyta el az épületet, évente több költözést kell végigszenvednie a hivatalnak, mert min­dig más és más szervezeti egységét költözteti a bérleményébe, s minden egyes költözés rongálja a közösen használt, szépen felújított épületrészt, s esetenként fennakadást okoz a hivatal működésében. Nincs tudomásunk arról, hogy ebben a közeljövőben változás lenne, mert sem hivatalunk, sem – ismereteink szerint – a Kincstári Vagyoni Igazgatóság költségvetésében nem biztosítottak megfelelő fedezetet az épület tulajdonjogának vagy legalább az épület teljes bérleti jogának megszerzésére. (Megjegyezzük, hogy az adatvédelmi biztos feladatait az adatvédelemi törvény módosítása jelentős hatósági jogkörrel bővítette, ami azzal a következménnyel jár, hogy új munkatársakat kell alkalmazni, azonban a jelenleg rendelkezésünkre bocsátott helyiségek elhelyezésükre nem elegendőek. A más épületben való helyiségbérlés költségei ésszerűtlen többletkiadással járnak, különös tekintettel például az előzőekben méltatott egységes informatikai hálózatra.) Nem megoldott az iratok elhelyezése sem, mert a székház pincéje – a korábbi ígéretek ellenére – vizesedés miatt iratok tárolására nem alkalmas, s igen jelen­tős beruházás (teljes falszigetelés) nélkül soha nem is lesz alkalmas arra. Az iratok elhelyezésére már minden lehetséges helyiséget fel kellett használnunk, például a második emeleten már nincs dohányzásra kijelölt hely, mert a korábbi dohányzóban az adatvédelmi biztos irodájának irattára működik. Az OTP által használt épületrészek megszerzése nélkül az irattár bővítését sem tudjuk megoldani.

Az országgyűlési biztosok továbbra is az őket megválasztó parlament megelégedésére végzik munkájukat. A 2002. évről szóló beszámolókat az eddigieknél is nagyobb arányban fogadták el, amint azt az alábbi táblázat is mutatja:

 

1995–96

1997

1998

1999

2000

2001

2002

 

évekről történt beszámoló

állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese

99,6

99,3

95,6

96,7

96,0

199,7

100,0

nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa

99,6

98,6

95,2

89,7

95,3

197,8

100,0

adatvédelmi biztos

95,3

88,8

82,7

87,3

90,0

100,0

99,7

Az országgyűlési biztosok beszámolóját elfogadó szavazatok arányát úgy állapítottuk meg, hogy az „igen” szavazatok számát a plenáris ülésen szavazó, vagy a szavazástól tartózkodó országgyűlési képviselők számához viszonyítottuk. Az adatvédelmi biztos 2002-es beszámolója ellen sem érkezett nemleges szavazat, elfogadása csupán azért nem lett 100%-os, mert egy képviselő tartózkodott a sza­vazástól.

Sikeresek voltak a parlament plenáris ülése előtti beszámolást megelőző bizottsági meghallgatások is. 2003 áprilisában és májusában a korábbi évekhez hasonlóan valamennyi biztost meghallgatta az Alkotmány- és igazságügyi bizottság, az Emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság, továbbá az Önkormányzati bizottság. A Rendészeti, valamint az Egészségügyi bizottság az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, általános helyettesét és az adatvédelmi biz­tost hallgatta meg, míg a Szociális és családügyi bizottság az állampolgári jogok országgyűlési biztosát és helyettesét, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosát. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosát és ál­ta­lános helyettesét meghallgatta még a Környezetvédelmi, valamint az Ifjúsági és sportbizottság, a kisebbségi biztost az Oktatási bizottság, az adatvédelmi biz­tost pedig a Gazdasági, továbbá az Informatikai és távközlési bizottság is. Az országgyűlési biztosoknak nem csupán beszámolójuk megvitatása során van kapcsolatuk az egyes parlamenti bizottságokkal, gyakori, hogy kikérik véleményüket valamilyen jelentősebb, átfogó kérdés tárgyalása során, illetve az általuk tett ajánlás alapján hozandó törvény vagy törvénymódosítás tervezetének vitájakor. Arra is volt példa, hogy a bizottság megtárgyalta az országgyűlési biztos által végzett vizsgálatról készült jelentést.

Egyre több jogszabályt küldenek meg a tárcák észrevételezésre az országgyűlési biztosoknak és a hivatalnak. Érdemi észrevételt azonban nem tudunk valamennyire tenni, mert az intézmény létszáma erre nem elegendő, olyan külön szervezeti egységünk, amely csak a jogszabályok véleményezésével foglalkozhatna, nincs. (A közös hivatalban – a hivatalvezetőn kívül – csak 2 jogász van, akik közül az egyik az Ügyfélszolgálati Osztályt vezeti, a másik pedig panaszfelvevő.) Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és általános helyettesének a jogszabálytervezetek véleményezésével kapcsolatos tevékenységéről a 2. fejezetben számoltunk be részletesen.

2003-ban jelentős szervezeti átalakulás történt az intézményben. Hosszas elő­készítés után 2003. március 1. napján hatályba lépett az új Szervezeti és Működési Szabályzat. A változás lényege az volt, hogy valamennyi biztos és az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese munkatársai is önálló, szervezetileg elkülönült irodában folytatják tevékenységüket, s a biztosok közös hivatala a korábbi évek gyakorlatától eltérően ezen időponttól nem végez érdemi jogi előkészítő tevékenységet, e körből csak a panaszok felvételével és az iratok kezelésével kapcsolatos feladata maradt meg. Ez természetesen létszám-átcsoportosítással is járt. 2003. december 31-én az egyes szervezeti egységek (irodák) létszáma az alábbi volt:

beosztás

megnevezése

országgyűlési biztos irodája

általános

helyettes irodája

kisebbségi

biztos

irodája

adatvédelmi

biztos

irodája

hivatal

összesen

főosztályvezető

12

11

13

14

12

12

főosztályvezető

helyettes

13

12

12

 

12

19

osztályvezető

11

11

 

11

12

15

felsőfokú végz.

munkatárs

18

12

19

21

17

67

adminisztrátor

13

12

12

15

15

27

fizikai dolgozó

11

11

11

11

15

19

összesen

28

19

17

32

33

129

Az átszervezés után a közös hivatalban azok a feladatok kaptak nagyobb hangsúlyt, amelyeket valamennyi biztos részére végeznek. A biztosok eltérő munkamódszerük miatt különböző mértékben tartanak igényt a Hivatal munkatársainak közreműködésére. A Hivatal két főosztályra tagolódik, a Szervezési és Ügyfélszolgálati Főosztályra, illetve a Gazdálkodási, Humánpolitikai és Informatikai Fő­osztályra. Az első ellátja az ügyfelek fogadásával és tájékoztatásával, a jegyzőkönyvek felvételével, beadványok átvételével és az ügykör szerint illetékes biztoshoz való továbbításával, az iratok kezelésével, az eseti és rendszerese statisztikai összesítők készítésével kapcsolatos teendőket. Szervezi és bonyolítja a nemzetközi ügyeket, konferenciákat és az egyéb szakmai rendezvényeket. Feladatai közé tartozik a sajtófigyelés, a biztosok közleményeinek a tömegtájékoztatási szervekhez való eljuttatása, a kiadványaik – beleértve a parlamenti beszámolókat is – előállíttatása, esetenként terjesztése. Ugyancsak ennek a főosztálynak a feladata a Hivatal könyvtárának, dokumentum és jogszabálygyűjteményének kezelése. (Itt kell megjegyezni, hogy a korábban részletezett informatikai fejlesztés lehetővé tette a mintegy 3400 darabos könyvállományunk retrospektív feldolgozását, így annak nyilvántartása, katalogizálása integrált számítógépes rendszerrel történik. A munkatársak és a külső érdeklődők minél hatékonyabb tá­jékoztatása érdekében a könyvtári állományunk intraneten és interneten keresz­tül egyaránt elérhető.) A Gazdálkodási és humánpolitikai osztály a fejezeti és intézményi szintű tervezési, beszámolási, számviteli és könyvvezetési kötelezettségeken kívül teljes körűen ellátja a pénzkezeléssel, eszköz- és vagyongazdálkodással, üzemeltetéssel, valamint a humánpolitikával és az illetményszámfejtéssel kapcsolatos feladatokat, a 3 fős Informatikai osztályra hárul a teljes hivatal informatikai struktúrájának üzemeltetése és fejlesztése. A közös hivatalra jutó létszámból mindezen feladatok nem oldhatóak meg, ezért a Hivatal egyes feladatokat kénytelen külső megbízottakkal elvégeztetni. (Az átszervezésnek a sa­ját tevékenységükre gyakorolt hatásáról az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese a beszámoló más fejezeteiben ad számot.)

Az országgyűlési biztosok és a Hivatal munkatársainak létszáma – az ország­gyűlési biztosok és a hivatalvezető nélkül – 1995. december 31. és 2003. decem­ber 31. között az alábbiak szerint alakult:

 

1995

1996

1997

1998

1999

2000

2001

2002

2003

érdemi

26

68

76

83

86

84

82

85

93

ügyviteli

17

29

35

41

41

39

41

35

36

összesen

43

95

111

124

127

123

123

120

129

A 2003. évi létszámnak az előző évhez viszonyított növekedését alapvetően az okozta, hogy az Adatvédelmi Iroda 5 fő alkalmazására költségvetési támogatást kapott az adatkezelés helyszíni ellenőrzésének megerősítéséből, illetve az adatvédelmi nyilvántartás naprakész vezetéséből származó többletfeladatok ellátására. A beszámolási időszak végére sikerült az üres álláshelyeket is betölteni. 1998 óta minden évben kénytelenek voltunk megbízási szerződéssel munkatársakat alkalmazni, ezek száma 2003-ban 9 és 17 fő között változott. Ennek egyik legfőbb oka az engedélyezett létszám elégtelensége, de hozzájárul az is, hogy egy-egy speciális feladat elvégzésére különleges szakértelemmel rendelkező sze­mélyt kell alkalmazni. (A korábbi évek hagyományának megfelelően azoknak a munkatársaknak a névsorát, akik 2003-ban az állampolgári jogok országgyűlési biztosának, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa általános helyettesének, illetve a közös hivatal munkatársaként dolgoztak, a mellékletben közöljük.)

2003-ban is több rendezvényre került sor a Hivatal szervezésében. A továbbiakban elsősorban azokról számolunk be, amelyeken valamennyi biztos részt vett, illetve amelyeket az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese részére szervezett a Hivatal. A nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési és az adatvédelmi biztosa saját beszámolójában részletezi azokat a nemzetközi és hazai rendezvényeket, szakmai fórumokat, amelyeken részt vettek.

2003. kiemelkedő eseménye volt az ombudsmani törvény meghozatalának 10 éves évfordulója alkalmából rendezett konferencia, amiről már e fejezet elején szóltunk. A négy országgyűlési biztos október 27–28-án fogadta Nikiforos Diamandourost, az Európai Unnió ombudsmanját, s véleményt cseréltek az emberi jogok magyarországi érvényesüléséről. A magas rangú vendéget a Magyar Köztársaság miniszterelnöke is fogadta a magyar ombudsmanok társaságában, ahol szorgalmazta a magyar ombudsmani intézmény anyagi függetlenségének megteremtését, azaz annak az elterjedt gyakorlatnak a bevezetését, hogy költségvetésüket maguk terjeszthessék a parlament elé. Az Eu ombudsman előadást tartott a munkatársak számára, amelynek keretében a két intézmény együtt­működésének módjáról is beszélt. Ugyancsak a négy biztos közös vendégeként érkezett hivatalunkba a Kínai Ellenőrzési Minisztérium 6 fős delegációja, viszonozva az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és általános helyettesének előző évi látogatását. A vendégek részére a Hivatal több, a közpénzek felhasználását ellenőrző intézmény vezetőjével szervezett találkozót. (A programok lebonyolításához a Külügyminisztérium adott jelentős segítséget.) 2003 februárban tett látogatást az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és általános helyettesének irodájában a Thaiföldi-Királyság szenátusi bizottsága, májusban pedig Takács Albert fogadta az European Comittee for the Prevention of Torture képviselőit. Augusztusban – az adatvédelmi biztossal együtt – találkozott a IV. MÁSZ Nyári Egyetem diákjaival. Novemberben a Magyarországon tartózkodó Kim Ju-Sub dél-koreai ombudsmant fogadta Lenkovics Barnabás és Takács Albert.

A biztosok és munkatársaik több konferencián vettek részt külföldön is. Len­kovics Barnabás előadást tartott az Európai Unióhoz csatlakozó államok om­buds­manjai számára a lengyel ombudsman által Varsóban „Az Ombudsman és az Európai Uniós jog” címmel szervezett konferencián. Takács Albert márciusban Strasbourgban az Európai Tanács 5. Család- és Gyermekvédelmi Fórumán, júniusban Bakuban az azerbajdzsani ombudsman, a Reliable Future emberi jogi civil szervezet és az Európai Bizottság által „Az ombudsman szerepe a jogállamban” címmel közösen szervezett konferencián vett részt. Júliusban az Olasz Parlament Gyermek Bizottsága által szervezett gyermekjogi konferencián tartott előadást Rómában, majd októberben részt vett az ENOC 2003. évi közgyűlésén Stockholmban. Mindkét biztos részt vett októberben az International Ombudsman Institute Nicosiában tartott ülésén, novemberben pedig az Európai Ombudsmanok 8. kerekasztal-megbeszélésén Oslóban. Munkatársaik képviselték a biztosokat októberben a Jerevánban felállítandó Örmény Ombudsmani Hivatalról szóló konferencián és decemberben az Európai Unió V. Emberi Jogi Fórumán Rómában, amelyet az olasz elnökség a gyermekvédelem és a gyermekek szexuális kizsákmányolása tárgykörben szervezett.

2003-ban is folytatták az országgyűlési biztosok a megyei munkalátogatásokat, ha a korábbiaktól részben eltérő módon is. Közös, kihelyezett ügyfélfogadás­sal összekötött munkalátogatást tettek májusban Békés megyében, novemberben az állampolgári jogok országgyűlési biztosa munkatársaival Komárom-Esz­ter­gom megyében, az általános helyettes pedig decemberben Veszprém megyében tartott célvizsgálatot. Tapasztalataikról a korábbi fejezetekben számoltak be. Ezzel már csak négy olyan megye van, ahol az állampolgári jogok országgyűlési biztosa vagy helyettese nem járt. (A megyei munkalátogatások helyszínét a 20. szá­ ábra mutatja be.)

Az Országgyűlési Biztosok Hivatala először vett részt és állított fel sátrat a Szi­get Fesztivál Civil falujában. Az országgyűlési biztosok és munkatársaik minden nap több programmal várták a fesztivál látogatóit. Több témakörben, többek között a környezetvédelemről, a fogyatékkal élők jogairól, az eutanázia alkalmazásának alkotmányossági kérdéseiről, a drogpolitika aktuális kérdéseiről és a drog­betegek személyes adatainak védelméről tartottak előadást, pódiumbeszélgetést folytattak az ombudsmanok szerepéről az előítéletek, a hátrányos megkülönböz­tetések elleni küzdelemben és a társadalmi szolidaritás erősítésében. Közvetlen személyes beszélgetéssel, játékokkal segítették a látogatókat abban, hogy meg­is­merjék a Hivatalt, az országgyűlési biztosok tevékenységét és nem utolsó sorban saját alkotmányos jogaikat.

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese fontosnak tartja mind a saját, mind munkatársaiknak az oktatói tevékenységben való részvételét. Lenkovics Barnabás a győri Széchenyi István Egyetem megbízott tanszék­vezetője, s tanít az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi tanszékén is. Takács Albert a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Alkotmányjogi Tanszékének vezetője. Több munkatársuk tanít rendsze­resen, illetve tart órát esetenként különböző egyetemeken. A biztosok és munkatársaik belföldi szakmai fórumokon való részvételéről, illetve publikációiról szóló jegyzéket a 2. számú melléklet tartalmazza. Továbbra is nagy az érdeklődés a pályaválasztók között intézményünk iránt. 2003-ban 9 egyetemi hallgató töltötte kötelező szakmai gyakorlatát hivatalunkban, s egy hétre fogadtuk az Országgyűlési Hivatal gyakornokait, ösztöndíjasait is. 2001-hez képest csaknem meg­duplázódott a hivatalunkban dolgozni kívánók száma: 2001-ben 71-en, 2003-ban több mint 120-an nyújtottak be pályázatot.

3.2.
A 2003. év statisztikai adatai

A Szervezeti és Működési Szabályzat 2003. évi változására tekintettel a fejezetben az országgyűlési biztosokhoz érkező beadványokkal részletesen csak olyan mértékben foglakozunk, amely mértékben a közös Hivatal tevékenységét érinti. Egyebekben csak a Hivatal munkatársai által készített statisztikai táblákat közöljük, amelyek részletes elemzését a korábbi fejezetek tartalmazzák.

A Hivatal Ügyfélszolgálati Osztálya egységesen érkezteti az országgyűlési biz­tosokhoz benyújtott panaszokat és az egyéb küldeményeket. A biztosok eltérő munkaszervezéséből adódóan az Osztály csak az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és általános helyettesének, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosának címzett küldeményeket iktatja központilag, az adatvédelmi biztoshoz benyújtott beadványok és egyéb iratok iktatása az Adatvédelmi Irodán történik. A rendelkezésünkre álló adatok szerint 2003-ban az állampolgári jogok országgyűlési biztosának és általános helyettesének irodáján 4540, a kisebbségi biztos irodáján 674, az adatvédelmi biztos irodáján 1609 panaszügy került érkeztetésre, s 1085 bejelentés érkezett az adatnyilvántartásba. Az egyes irodákban azonban az ügyiratok száma ennél lényegesen magasabb, mert mindegyik biztos végez például jogszabály-véleményezést, a ki­sebbségi biztos hivatalból számtalan rendezvényen vesz részt, az adatvédelmi biztos pedig az adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi törvény rendelkezései alapján széles körű ellenőrzési és nyilvántartási kötelezettségnek tesz eleget. (A külön biztosok tevékenységükről saját beszámolójukban adnak számot.)

A közös hivatalban működik az információs szolgálat is, amelynek forgalma évről évre növekszik. 2003-ban 5229 telefonhívást fogadtunk (2002-ben 3423-at), s 1053-an jelentek meg személyesen azért, hogy a folyamatban lévő ügyükben érdeklődjenek, további iratot adjanak le, illetve általános információt, vagy időpontot kapjanak személyes meghallgatásra. Az információs szolgálat átlagos havi forgalma 524 fő volt, ami az előző évhez képest 33%-os növekedést mutat. Ebben a számban nem szerepelnek azok a panaszosok, akik az ügyintéző sze­mél­yének ismeretében közvetlenül hozzájuk fordultak telefonon.

2002-ben – feltehetőleg a januári költözés miatt szünetelő félfogadásra is visszavezethetően – számottevően kevesebben keresték fel személyesen panaszirodánkat (845 fő) az előző évhez képest (1003 fő). 2003-ban azonban a ko­rábbi évekhez képest is jelentősen emelkedett a panasziroda forgalma, 1120 panaszost hallgattak meg munkatársainak, s ebből 890 új panaszos volt, a többiek a folyamatban lévő ügyük állásáról kértek tájékoztatást vagy a korábbi előadásukat egészítették ki. A panaszirodán dolgozó munkatársak munkáját dicséri, hogy a hozzájuk fordulók több mint negyede (249 fő) elfogadja a kérelmükre adott szóbeli tájékoztatásukat, s megnyugodva távozik.

Amint jeleztük, az állampolgári jogok országgyűlési biztosához és általános helyetteséhez 2003-ban 4 540 beadvány érkezett, 680-nal több, mint 2002-ben, ez l7,5%-os emelkedést mutat az előző évhez képest. Ennél nagyobb mértékben nőtt a beadványokban a panaszok száma; a növekedés mértéke meghaladta a 28%-ot. Az ügyek és a panaszok számát azért vesszük számba külön is, mert egy-egy beadványban, amelyet 1 ügyként iktatunk, több, egymással össze­függő vagy akár egymástól független panaszt is tartalmazhat: a 2003-ban érkezett 4540 iktatott ügyben 6331 panaszt észleltünk. A panasz-szám később növekedhet is, mert esetenként csak a beadvány alapos vizsgálata után derül ki, hogy az több panaszt foglal magába. A 2002-ben és 2003-ban érkezett beadványok (ügyek) és az azokban előadott panaszok számát mutatja a következő táblázat, amelyből megállapítható, hogy 2003-ban 17,5%-kal több ügyirat keletkezett, a panaszok száma 28%-kal emelkedett.

 

2003

2002

%-os eltérés

érkezett ügyek

4540

3860

17,5

érkezett ügyekben panaszok

6331

4936

28,5

Évről évre emelkedik azon ügyek aránya, amikor a panaszos személyesen jelenik meg a Hivatalban, és kérelme írásba foglalását tőlünk kéri. 2001-ben az ügyek 16,6%-ában, 2002-ben már 19,35%-ában kérték az ügyfelek panaszuk írásba foglalását, 2003-ban ez az arány már meghaladta a 20%-ot. Ezt a növekedést azzal sem sikerült megállítani, hogy az év végéig Hivatalunk minden jegyzőhöz, s a nagyobb közszolgáltatók ügyfélszolgálatához is eljuttatta a „Mikor és hogyan forduljunk az állampolgári jogok országgyűlési biztosához” címet viselő brossurát, amely nemcsak tájékoztat az országgyűlési biztosok hatásköréről, eljárásá­nak feltételeiről, elérhetőségéről, hanem egy arról leválasztható részt is tartalmaz, amelyen a panaszos kérelmét előterjesztheti. (Kimutatásaink szerint 70 ügyfél nyújtotta be panaszát ezen a nyomtatványon.) A panaszosok többsége (2003-ban 78,13%-a) írásban kereste meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, s az előző évhez képest megduplázódott a hivatalból indult eljárások száma. (Az állampolgári jogok országgyűlési biztosához és általános helyetteséhez benyújtott ügyeknek a keletkezés módja szerinti megoszlását a 1. számú táblázat mutatja.)

Az előző évhez képest közel 3%-kal csökkent – bár számszerűen természetesen emelkedett – azon ügyek aránya, amikor magánszemélyek vagy családok fordultak az országgyűlési biztoshoz, míg 1,2%-ról 1,89%-ra emelkedett – számában csaknem megduplázódott – a különböző civil szervezetek által benyújtottaké. A többi kategóriában, mint ahogy az a 2. számú táblázatból látható, lényeges változás nem történt. Talán ezen változásnak is köszönhető, hogy 10%-kal kevesebb ügyben számolnak be egyén által elszenvedett sérelemről, míg ugyanilyen arányban nőtt az állampolgárok kisebb-nagyobb csoportját ért valós vagy vélt sérelem miatt benyújtott panaszok száma (l. a 3. számú táblázatot). Csak érdekességként jegyzem meg, hogy az egyéni sérelem miatt indult ügyek száma 2001. és 2003. évben csaknem azonos volt (az előbbiben 3137, az utóbbiban 3201), a kollektívákat érteké szinte megduplázódott, 723-ról 1339-re emelkedett. Míg az előző években a panaszt benyújtóknak közel 3%-a nem volt magyar állampolgár, 2003-ban ez az arány 1% alá esett (l. a 4. számú táblázatot).

Változatlan az a tendencia, hogy a városokban élők számarányuknál nagyobb mértékben fordulnak az országgyűlési biztosokhoz. Míg a lakosságnak nem egészen kétharmada él városban, a panaszoknak csaknem háromnegyede tőlük érkezik, s 2003-ban csaknem 2%-kal több esetben, mint az előző évben: 72,5%-ról 74,14%-ra emelkedett a városokból érkező panaszok száma, s ez a növekedés 566 panaszt takar (l. a 5. számú táblázatot)

Bár a statisztikai adatok szerint évről évre csökken a fővárosban lakók száma, részesedésük az országgyűlési biztosokhoz érkezett panaszokból nem csökken, sőt esetenként növekszik ez az arány: 2001-ben 31,8%, 2002-ben valamivel kevesebb, 30,9%, 2003-ban 32,11%volt, az ország lakosságának viszont 2003-ban már a 17%-a sem lakott Budapesten. A fővároson kívül csak Nógrád és Komárom-Esztergom megyében haladja meg a lakosság összlakossághoz viszonyított arányát a benyújtott panaszok aránya. Ez utóbbi megye „előkelő helyét” magyarázza, hogy változatlanul igaz az a megállapítás, hogy ha a biztosok néhány napra ellátogatnak valamelyik megyébe, jelentősen megemelkedik az onnan érkező panaszok száma: Békés megyéből 1%-kal (számszerűen másfélszer annyi), Komárom-Esztergom megyéből 1,55%-kal több (számuk szinte megduplázódott) beadvány érkezett. E két megyén kívül csak a fővárosból és a Pest megyéből érkezett beadványok aránya emelkedett fél százaléknál nagyobb mértékben. Ugyanilyen arányban csökkent a Győr-Moson-Sopron, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Zala megyéből érkezettek aránya. Változatlanul Zala, Vas és Tolna megyéből érkezik számszerűen, de arányában is a legkevesebb panasz, számuk mindhárom megyében száz alatt volt, Tolna megyében az ötvenet sem érte el. Nógrád megyéből évek óta a lakosság számarányához képest nagyobb arányban fordulnak hivatalunkhoz, az elmúlt évben ebből a megyéből ugyanannyi (112) beadvány érkezett, mint az egyharmaddal nagyobb lélekszámú Somogy megyéből. (Az ügyek megyék szerinti meg­oszlását a 6. számú táblázat mutatja.)

A jelen fejezetben eddig a beadványokat szinte csak formai okból jellemeztük, a keletkezésük módja, a beadvány tevő bizonyos tulajdonságai (pl. magánszemély vagy szervezet, állampolgárság, lakhely) alapján. A továbbiakban már azok tartalmát is vizsgáljuk, aszerint, hogy azoknak mi a tárgya, mely szervek ellen nyújtották be, illetve mit sérelmeznek az eljáró hatóságok tevékenységében.

Ha a panaszok típusonkénti megoszlását mutató 7. számú táblázatot megnézzük, megállapíthatjuk, hogy számottevő változás az előző évhez képest nem történt. Most is 5 ügycsoportból származik a panaszok közel 50%-a, legfeljebb annyi az eltérés, hogy a szociális tárgyú panaszokat, amelyekből ugyan számszerűen 50-nel többet nyújtottak be, mint az előző évben, felváltották a föld, a kár­pótlási és a birtokvédelmi ügyek. Az előbbiek részesedése a panaszokból ugyanis 6,9%-ról 6,18%-ra csökkent, a földügyeké viszont 1%-kal – 5,8%-ról 6,82%-ra – emelkedett. Bár 1–1%-kal csökkent a büntető- és büntetés-végrehajtási, illetve a polgári jogi ügyek aránya, még mindig az ilyen tárgyú panaszok a „listavezetők”. Továbbra is megközelíti a 10–10%-ot az egészségbiztosítási, a nyugdíjbiz­tosítási és a munka ügyek, illetve az építési, helyiség- és lakásügyek aránya, s ezen két ügycsoportban a beadványok száma és aránya is emelkedett. Mindenképpen jelzés értékűnek kell tekinteni, hogy az egészségügyi ellátást sérelmező panaszok száma jelentősen megemelkedett; 2002-ben 86 panaszt nyújtottak be az egészségügyi ellátást sérelmezve, ezek száma 2003-ban meg­ha­ladta a 200-at, arányuk 1,7%-ról 3,17-re emelkedett. (Hogy mennyire voltak megalapozottak a sérelmek, azt az előző fejezetekben láthattuk.) Ugyancsak figyelemre méltó, hogy több mint 1%-kal megemelkedett az oktatáshoz, a közművelődéshez való jogot sérelmező ügyek aránya, számuk is több mint a kétszeresére nőtt. Ugyanilyen arányban csökkent a különböző szakmai kamarák, a közjegyzők, az ügyvédek és a bírósági végrehajtók ellen benyújtott panaszok aránya. 2003-ban a statisztikai rendszerünkben pontosabban jelöltük a panasszal érintett szervet, például a „minisztérium” összefoglaló név helyett nevesítettük azokat. A helyi és a központi szervek ellen benyújtott panaszokat is külön vettük számba, így a felsorolt szervek száma szinte megháromszorozódott, aminek kö­vetkeztében a korábbi évek adataihoz egyes esetekben nehezebben viszonyíthatóak. Ennek ellenére elmondhatjuk, hogy továbbra is a helyi polgármesteri hivatalok intézkedése vagy mulasztása miatt nyújtanak be panaszt a legnagyobb arányban (17,4%), s őket követik – bár az előző évhez képest csökkenő részesedéssel – a bíróságok és a rendőrség elleni panaszok. Ha a helyi és megyei bíróságok, illetve a rendőrségek, valamint az Országos Rendőr-főkapitányság ellen benyújtott panaszokat összeadjuk, megállapíthatjuk, hogy a 2002. évi 13,39%-ról 10,65%-ra (azonban számszerűen 13-mal több), illetve 8,37%-ról 7,46%-ra csök­kent a bíróságok, illetve a különböző rendőri szervek elleni panaszok aránya. Változatlanul a különböző közszolgáltatók vannak a negyedik helyen 4,82%-ról 5,5%-os arányukkal, s ezek egynegyede az áramszolgáltatók ellen érkezett. Bár csaknem ugyanannyian panaszkodtak a nyugdíjbiztosítókra, mint 2002-ben, 2,78%-os részesedésüket megelőzik a különböző gazdálkodó szervekre panaszkodók (3,41%). A felsoroltakon kívül 2%-on felüli „eredményt” az önkormányzati testüle­tek (3,16%), a gyermek- és ifjúságvédelmi intézetek és a gyámhivatalok (2,65%), az egészségügyi intézmények (2,04%), valamint az Országgyűlés – beleértve annak bizottságait és tisztségviselőit is – (2,86%) értek el. Ez utóbbiak nagy részében természetesen nem az érintett testület eljárását kifogásolják, hanem va­lamely jogszabály tartalmát, annak meghozatalát vagy éppen a jogszabályalkotás elmaradását. (A panaszoknak az érintett szervek szerinti megoszlását a 8. szá­mú táblázat mutatja.)

Az országgyűlési biztosokhoz benyújtott panaszokat megvizsgáljuk aszerint is, hogy mit sérelmeznek egy adott szerv eljárásában (l. a 9. számú táblázatot). A panaszosok közel 50%-a évről évre a hatóságok eljárási módját kifogásolják, 2002-ben 47,45%-ban, 2003-ban 47,44%-ban. Ennek az aránynak alig több mint a felét (23,3%-át) teszik ki azok az esetek, amikor magát a döntést tartják sérelmesnek. Ugyancsak sokan sérelmezik az eljárások elhúzódását (2,54%) és a hatóság hallgatását (5,2%). E két okból egyre több alkalommal fordulhatnak hozzánk, mert míg arányuk 1998-ban 3,2% volt, az utóbbi 2 évben arányuk 7,7% fölött volt. Igen sokan, a panaszosok több mint 10%-a tájékoztatást, felvilágosítást, vagy valamilyen – nem egyszer anyagi – segítséget kér a biztosoktól. Az előbbieket lehetőségeinkhez mérten megadjuk, de például azt nem vállalhatjuk, hogy egy per várható kimeneteléről nyilatkozzunk, legfeljebb az adott ügyben releváns jogszabályokat ismertethetjük. A segítséget kérőknek legjobb esetben is csak abban adhatunk tanácsot, hogy problémájukkal hova fordulhatnak. Ugyancsak növekszik azon panaszok száma és aránya, amelyekben különböző jogszabályok tartalmát kifogásolják, ezek száma 2003-ban a 2002. évi 232 esettel szemben 342 volt, s ezzel részesedésük meghaladta az 5%-ot. szintén egyre többen fordulnak hozzánk azzal a kéréssel, hogy a panaszolt szer­vet kártérítés fizetésére kötelezzük. Az ilyen panaszok száma szinte megduplázó­dott, 87-ről 157-re emelkedett.

Jelen fejezetünkben eddig az állampolgári jogok országgyűlési biztosához és általános helyetteséhez 2003-ban benyújtott beadványok, panaszok számadatait, majd jellemzőit mutattuk be. A korábbi fejezetben számot adtunk az elintézésük módjáról, a lefolytatott vizsgálatokról, s azok tapasztalatairól. Fejezetünket annak a táblázatnak a bemutatásával zárjuk, amely bemutatja, hogy az intézmény létrejötte óta előterjesztett panaszok jelenleg milyen stádiumban vannak (l. a 10. szá­mú táblázatot). Megállapíthatjuk, hogy a hivatalba 2003. december 31. napjával bezáróan csaknem hatvanezer – összesen 59 754 – panasz érkezett. Ezen panaszok 96,21%-ának elbírálását a beszámolási időszak végére befejeztük. A be­számolási időszak kezdetén még volt 24 olyan panasz, amelyet 2000-ben nyújtottak be, ezeket elbíráltuk, s már csak 7 olyan ügyünk van, amelyek 2 évnél régebben érkeztek, s 67, amelyek 2002-ben. Ezek a régebbi ügyek viszonylag bonyolultak, szerteágazók voltak, nem egynek munkatársunk időközbeni távozása miatt több előadója is volt. A 2003. évi nagyobb érkezés mellett ezek a körülmények is hozzájárultak ahhoz, hogy bár 2003-ban szinte ugyanannyi panaszt (4976) in­téztünk el, mint 2002-ben (5153), hátralékunk 1,7%-ról 3,79%-ra növekedett. Re­méljük azonban, hogy az átszervezés és az új munkatársak felvételének eredményeként a jövő évben sikerül a hátralékot visszaszorítani. A fejezet továbbisze azokat az adatokat mutató statisztikai táblázatokat, grafikonokat tartalmazza, amelyekre korábban hivatkoztunk.

                                                                                       dr. Wolf Erzsébet

                                                                                                                       hivatalvezető sk.

 

 

 

 

 

I. számú melléklet

Statisztikai táblázatok

1. számú táblázat

Az ügyek megoszlása a keletkezés módja szerint

Az ügyek

keletkezésének módja

száma

%

százalékos eltérés az előző beszámoló adataihoz képest

szóbeli panasz felvétele

1931

120,51

-2,75

beadvány

3547

178,13

-2,73

hivatalból indult

1162

111,37

-0,02


Összesen:

4540

100,00

 

2. számú táblázat

Az ügyek megoszlása az indítványozók szerint

Az ügyek

indítványozója

száma

%

magánszemély, család, országgyűlési képviselő

4129

190,95

kollektív

118

2,60

más hivatal

19

0,42

civil szervezet

86

1,89

egyéb

188

4,14

Összesen:

4540

100,00

3. számú táblázat

Az ügyek megoszlása a sérelmet szenvedettek szerint

Sérelmet szenvedett

Ügyszám

%

egyén

3201

70,51

állampolgárok csoportja

1339

29,49

Összesen

4540

100,00

4. számú táblázat

Az ügyek megoszlása a magánszemély, család állampolgársága szerint

Állampolgárság

Ügyszám

%

magyar

4086

99,10

külföldi

32

0,78

nem állapítható meg

5

0,12

Összesen:

4123

100,00

5. számú táblázat

Az ügyek megoszlása település típusok szerint

Település
típusa

Érkezett ügyek

%-os eltérés
az előző
beszámoló

Összlakosság megoszlása (2003. évi adat)

%

száma

%

adataihoz képest

 

 

város

3366

74,14

-0,2

6588100

64,96

község

1063

23,41

-0,3

3554262

35,04

ismeretlen

111

2,44

-0,1

0

0,00


Összesen

4540

100,00

 

10142362

100,00

 

 

6. számú táblázat

Az ügyek megoszlása megyénként

Megye

Érkezett ügyek

Összlakosság

(2003. évi adat)

%

száma

%

 

Budapest

1458

132,11

1 719 342

116,95

Bács-Kiskun

1175

113,85

544 116

115,36

Baranya

1111

112,44

404 709

113,99

Békés

1175

113,85

396 131

113,91

Borsod-Abaúj-Zemplén

1234

115,15

744 484

117,34

Csongrád

1167

113,68

426 817

114,21

Fejér

1170

113,74

428 409

114,22

Győr-Moson-Sopron

1137

113,01

439 046

114,33

Hajdú-Bihar

1186

114,10

551 837

115,44

Heves

1109

112,40

325 029

113,20

Jász-Nagykun-Szolnok

1103

112,27

416 147

114,10

Komárom-Esztergom

1175

113,85

315 515

113,11

Nógrád

1112

112,47

219 447

112,16

Pest

1556

112,25

1 105 412

10,90

Somogy

1112

112,47

335 701

113,31

Szabolcs-Szatmár-Bereg

1167

113,68

586 193

115,78

Tolna

1143

110,95

248 998

112,46

Vas

1157

111,26

267 429

112,64

Veszprém

1110

112,42

369 747

113,65

Zala

1173

111,61

297 853

112,94

Külföld

1128

110,62

-

110,00

Nem állapítható meg

1182

111,81

-

110,00

Összesen

4540

100,00

10 142 362

100,00

 

7. számú táblázat

A panaszok típusonkénti megoszlása

A panaszok

típusa csoportosítva

száma

2003.

%

2002.

%

Adó-, illeték-, vám-, pénzintézeti, biztosítási ügyek:

1343

115,42

1248

115,0

Állampolgársági, idegenrendészeti, konzuli, menekült, státus ügyek:

1177

111,22

1190

111,8

Büntető és büntetés-végrehajtási ügyek:

1825

113,03

1692

114,0

Egészségbiztosítási, nyugdíjbiztosítási,
munka ügyek:

1618

119,76

1451

119,1

Egészségügyi ellátás:

1201

113,17

1186

111,7

Építési, helyiség-, lakás ügyek:

1600

119,48

1443

119,0

Gazdasági, cég, kereskedelmi, szövetkezeti ügyek:

1221

113,49

1146

113,0

Gyermekvédelem, gyermekjogok, fiatalkorúak, gondnokság,hadigondozás, gyámügyek:

1287

114,53

1213

114,3

Honvédségi, határőrségi, nemzetbiztonsági, rendőrségi, ügyészségi ügyek:

1148

112,34

1141

112,9

Föld, kárpótlási, birtokvédelmi ügyek:

1432

116,82

1288

115,8

Kamarai, közjegyzői, ügyvédi,
bírósági végrehajtási ügyek:

1162

112,56

1186

113,8

Környezet- és természetvédelem, műemlékvédelem, mezőgazdaság:

1186

111,36

1176

111,5

Közigazgatás, általános igazgatás, szabálysértés:

1293

114,63

1222

114,5

Közlekedési, víz-, hírközlési ügyek:

1186

111,36

1153

111,0

Közüzemi szolgáltatás:

1389

116,14

1257

115,2

Oktatás, közművelődés:

1165

112,61

1176

111,5

Polgári jogi ügyek:

1642

110,14

1578

111,7

Szociális ügyek:

1391

116,18

1341

116,9

Egyéb:

1365

115,77

1349

117,1

Összesen:

6331

100,00

4936

100,0

8. számú táblázat

A panaszok érintett szervenkénti megoszlása

Érintett szerv

Érkezett panaszok száma

2002.

%

2003.

%

adóhatóság

54

1,09

65

1,03

bíróság

661

13,39

674

10,65

biztosító

35

0,71

43

0,68

bv intézmény

91

1,84

88

1,39

civil szervezet, egyház

23

0,47

42

0,66

egészségbiztosító

24

0,49

19

0,30

egészségügyi ellátó szerv

57

1,15

129

2,04

egyéb dekoncentrált (területi) szerv

43

0,87

43

0,68

FÁK (Fővárosi Területi Államháztartási
és Közigazgatási Információs Szolg.

8

0,16

5

0,08

fogyasztóvédelem

11

0,22

9

0,14

földhivatal

84

1,70

139

2,20

földművelésügyi hivatal

16

0,32

34

0,54

földrend. és földkiadó bizottság

5

0,10

0

0,00

gazdálkodó szerv (kft., rt.)

184

3,73

216

3,41

gyermek- és ifj.véd. int., gyámhiv.

122

2,47

168

2,65

határőrség

3

0,06

8

0,13

helyi önkormányzati testület

125

2,53

218

3,44

helyi polgármesteri hivatal

812

16,45

1085

17,14

honvédség

15

0,30

0

0,00

illetékhivatal

18

0,36

28

0,44

ingatlankezelő szervezet

34

0,69

29

0,46

kárpótlási hivatal

19

0,38

20

0,32

kórház

27

0,55

0

0,00

Kormány

51

1,03

150

2,37

közigazgatási hivatal

63

1,28

74

1,17

közjegyző

14

0,28

15

0,24

közterület-felügyelet

8

0,16

6

0,09

köztestület (kamara)

52

1,05

35

0,55

Közüzemi szolgáltatók összesen

238

4,82

348

5,50

ebből:

 

 

 

0,00

közüz.: áramszolgáltató

69

1,40

83

1,31

közüz.: díjbeszedő

3

0,06

5

0,08

közüz.: gázmű

15

0,30

36

0,57

közüz.: köztisztaság

1

0,02

19

0,30

közüz.: távhő

15

0,30

37

0,58

közüz.: telefonszolgáltató

28

0,57

60

0,95

közüz.: vízmű

27

0,55

38

0,60

közüzemi szolg. egyéb

80

1,62

70

1,11

külföldi hatóság

14

0,28

19

0,30

külképviselet

2

0,04

5

0,08

magánszemély

163

3,30

0

0,00

Miniszterelnöki Hivatal

4

0,08

4

0,06

minisztérium

118

2,39

176

2,78

munkaügyi központ

13

0,26

19

0,30

nemzetbiztonsági szerv

7

0,14

0

0,00

nyugdíjbiztosító

192

3,89

176

2,78

oktatási intézmény

74

1,50

124

1,96

Országgyűlés

148

3,00

181

2,86

országos hatáskörű szerv

64

1,30

258

4,08

pénzintézet

94

1,90

110

1,74

rendőrség (BRFK, helyi)

413

8,37

460

7,27

szociális intézmény

71

1,43

69

1,09

szövetkezet

65

1,32

32

0,51

TÁH (Területi Államháztartási Hivatal)

30

0,61

47

0,74

társasház

33

0,67

196

3,10

ügyészség

137

2,78

167

2,64

ügyvéd

56

1,13

71

1,12

vámhivatal

21

0,43

21

0,33

végrehajtó

52

1,05

83

1,31

nincs, nem állapítható meg

191

3,87

274

4,33

egyéb

77

1,56

149

2,35

Összesen:

4936

100,00

6331

100,00

9. számú táblázat

A panasz jellege szerinti megoszlás

A panaszok

jellege

száma

%

eljárás elhúzódása

1161

112,54

hatóság hallgatása

1329

115,20

sérelmes döntés

1475

123,30

károkozás

1157

112,48

jogszabály kifogásolása

1342

115,40

sérelmes eljárás

3003

147,44

nincs jellege

1126

110,68

egyéb

1168

112,65

segítség-, tájékoztatás, felvilágosítás kérés

1670

110,58

Összesen:

6331

100,00

10. számú táblázat

A panaszok száma az eljárás stádiuma szerint

Az eljárás
stádiuma

Panasz származási éve

Össz.

%

1995.

1996.

1997.

1998.

1999.

2000.

2001.

2002.

2003.

 

 

Befejezett

3421

8530

8359

7846

6496

7437

6409

4851

4142

57491

196,2

Befejezetlen

1110

1110

1110

1110

1110

1110

1117

1167

2189

12263

113,8

Összesen

3421

8530

8359

7846

6496

7437

6416

4918

6331

59754

100,0

 

A 2003-ban befejezett panaszok megoszlása

A panasz származási éve

2000.

2001.

2002.

2003.

Összes

Befejezett

24

48

762

4142

4976

 

11. számú táblázat

A 2003-ban vizsgált panasz típusok csoportosítása

A panaszok típusai

Össz.

%

Adó-, illeték-, vám-, pénzintézeti, biztosítási ügyek:

125

3,02

Állampolgársági, idegenrendészeti, konzuli, menekült, státus ügyek:

115

1,81

Büntető és büntetés-végrehajtási ügyek:

158

7,0

Egészségbiztosítási, nyugdíjbiztosítási,
munka ügyek:

141

4,95

Egészségügyi ellátás:

126

3,14

Építési, helyiség-, lakás ügyek:

187

10,49

Gazdasági, cég, kereskedelmi, szövetkezeti ügyek:

129

3,5

Gyermekvédelem, gyerm. jogok, fiatalkorúak, gondnoksági, gyámügyek, hadigondozás:

147

5,67

Honvédségi, határőrségi, nemzetbiztonsági, rendőrségi, ügyészségi ügyek:

128

3,38

Föld, kárpótlási, birtokvédelmi ügyek:

169

8,32

Kamarai, közjegyzői, ügyvédi,
bírósági végrehajtási ügyek:

130

3,62

Környezet-, természet-, műemlékvédelem, mezőgazdaság:

130

3,62

Közigazgatás, általános igazgatás, szabálysértés:

145

5,43

Közlekedési, víz-, hírközlési ügyek:

125

3,2

Közüzemi szolgáltatás:

127

15,32

Oktatás, közművelődés:

132

3,86

Polgári jogi ügyek:

114

1,69

Szociális ügyek:

158

7,0

Egyéb:

143

5,19

Összesen:

829

100,00

 

12. számú táblázat

A 2003-ban vizsgált panaszok megoszlása az érintett szervek szerint

Panasszal érintett szerv

Összesen

%

Országgyűlés (bizottság, tisztségviselő)

19

2,29

Kormány, kormánybiztos, kormány bizottsága

13

1,57

Miniszterelnöki Hivatal

1

0,12

Minisztériumok

4

0,48

Belügyminisztérium

4

0,48

Honvédelmi Minisztérium

1

0,12

Igazságügyi Minisztérium

1

0,12

Pénzügyminisztérium

3

0,36

Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium

9

1,09

Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium

3

0,36

Gazdasági és Közlekedési Minisztérium

1

0,12

Gyermek, Ifjúsági és Sportminisztérium

1

0,12

Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium

3

0,36

Országos hatáskörű szerv

4

0,48

Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal

2

0,24

Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP)

2

0,24

Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség

1

0,12

Közlekedési Főfelügyelet

1

0,12

Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal

1

0,12

Központi Kárrendezési Iroda

2

0,24

Köztestületek, kamarák (országos)

4

0,48

Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

4

0,48

Magyar Energia Hivatal

1

0,12

Magyar Rádió, Magyar Televízió, MTI

1

0,12

Országos Egészségbiztosítási Pénztár

4

0,48

Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság

1

0,12

Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság

1

0,12

Országos Rendőr-főkapítányság (ORFK)

4

0,48

Pénzügyi Szevezetek Állami Felügyelete

1

0,12

Egyéb országos hatáskörű szerv

5

0,60

APEH igazgatóságai (fővárosi, megyei)

5

0,60

ÁNTSZ helyi intézete

2

0,24

Bev. és Áll.polg. Hiv. regionális igazg.

3

0,36

Bíróság megyei

4

0,48

Egészségbiztosítási Pénztár megyei

4

0,48

Egyetem, Főiskola

1

0,12

Fogyasztóvédelmi felügyelőség (főv. és megyei)

1

0,12

Földhivatal megyei (főv.)

3

0,36

Földművelésügyi Hivatal megyei (főv.)

4

0,48

Gyámhivatal megyei

3

0,36

Gyermekvédelmi szakszolgálat

1

0,12

Határőr igazgatóságok

3

0,36

Kamara, köztestület megyei

10

1,21

Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei (Főv.)

2

0,24

Környezetvédelmi felügyelőség

4

0,48

Közigazgatási Hiv. megyei (főv.)

21

2,53

Munkabiztonsági és munkaügyi felügyelőség

1

0,12

Nemzeti park igazgatóság, term. védelmi igazgatóság

2

0,24

Nyugdíjbiztosítási igazgatóság megyei

15

1,81

Nyugdíjfolyósító igazgatóság megyei

3

0,36

Önkormányzat, Polgármesteri Hivatal megyei (főv.)

4

0,48

Rendőr-főkapitányság megyei (főv.)

5

0,60

TÁH (Területi Államháztartási Hivatal)

2

0,24

Területi hírközlési hivatal

4

0,48

Ügyészség megyei

7

0,84

Vám- és Pénzügyőrség területi és helyi szerve

7

0,84

Területi szerv, egyéb

7

0,84

bíróság

5

0,60

biztosító

3

0,36

Büntetés-végrehajtási intézet

25

3,02

civil szervezet, egyház

1

0,12

egészségügyi intézmény

12

1,45

földhivatal körzeti

6

0,72

gazdálkodó szerv (kft., rt.)

10

1,21

gyámhivatal

27

3,26

közterület-felügyelet

3

0,36

külföldi hatóság, szervezet

1

0,12

média (sajtó, rádió, TV)

1

0,12

oktatási intézmény

16

1,93

otthont nyújtó gyermekintézmények

4

0,48

önkormányzat (testület)

60

7,24

polgármesteri hivatal, jegyző

213

25,69

pénzintézet

5

0,60

rendőrkapitányság

53

6,39

szociális ellátást nyújtó intézmény

13

1,57

szövetkezet

5

0,60

társasház, magánszemély

1

0,12

ügyészség

2

0,24

végrehajtó bírósági

18

2,17

végrehajtó közig.

1

0,12

nincs, nem állapítható meg

12

1,45

áramszolgáltató

11

1,33

gázmű

5

0,60

hírközlés, telefonszolgáltató, posta

14

1,69

közlekedés (BKV,MÁV,VOLÁN)

3

0,36

köztisztaság, szemétszállítás

9

1,09

műsorszolgáltató

2

0,24

távhő-szolgáltató

30

3,62

temetkezés

2

0,24

víz – és csatornamű

9

1,09

egyéb közüzemi szolgáltató, közműtársulás

17

2,05

Összesen:

829

100,00

13. számú táblázat

A 2003-ban vizsgált panaszok megoszlása a panasz jellege szerint

Panasz jellege

Összesen

%

eljárás elhúzódása

25

3,02

hatóság hallgatása

71

8,56

jogszabály kifogásolása

60

7,24

károkozás

8

0,97

sérelmes döntés

146

17,61

sérelmes eljárás

450

54,28

segítség-, tájékoztatás, felvilágosítás kérés

41

4,95

egyéb

28

3,38

Összesen

829

100,00

 

14. számú táblázat

Az elutasított panaszok száma

Elutasítás oka

Elutasítás módja

elutasítás jelentéssel

vizsgálat nélküli elutasítás áttétellel

vizsgálat nélküli elutasítás tájékoztatással

összesen

%

elutasítás csekély jelentőség miatt

0

0

46

46

1,24

bíróságon folyó ügy

4

51

1052

1107

30

az 1989. évi XXXI. tv-nél régebbi

0

2

20

22

0,6

egy éven túli panasz

0

4

112

116

3,1

jogorvoslati lehetőség kimerítésének elmulasztása

1

107

406

514

13,9

nyilvánvalóan alaptalan bejelentés, vagy a sérelem nem hozható összefüggésbe alkotmányos joggal

4

31

680

715

19,4

ismételt, új adatot nem tartalmazó beadvány

0

1

153

154

4,2

nem hatóság vagy közszolgáltató intézkedése elleni panasz

1

163

833

997

27

nem a jogosulttól származó beadvány

0

2

21

23

0,6

Összesen:

10

361

3323

3694

100,00

%

0,5

7,0

92,5

100,0

 

 

15. számú táblázat

A befejezett panaszok megoszlása az elintézés módja szerint

Befejezés módja

A panasz származási éve

Össz.

%

2000

2001

2002

2003

 

 

Elutasítás 

jelentéssel

1

0

3

6

10

0,20

tájékoztatással

7

12

415

2889

3323

66,78

áttétellel

0

0

28

333

361

7,25

Elutasítás összesen

8

12

446

3228

3694

74,24

Megszüntetés 

névtelen beadvány

0

1

4

16

21

0,42

panaszos kérelmére

0

1

18

139

158

3,18

panaszos halála

0

0

0

0

0

0,00

egyéb okból

2

10

27

91

130

2,61

megoldódott panaszra tekintettel vizsgálat nélkül

0

4

35

74

113

2,27

Megszüntetés összesen

2

16

84

320

422

8,48

Felfüggesztés
(eljárás, vizsgálat szünetelése)

3

0

10

18

31

0,62

Vizsgálattal befejezett 

alkotmányos visszásság hiányának megállapítása jelentésben

0

4

38

70

112

2,25

vizsgálat utáni elutasítás jelentés nélkül

0

0

35

219

254

5,10

vizsgálat utáni elutasítás jelentéssel

0

0

6

19

25

0,50

jelentés ajánlással

4

8

83

107

202

4,06

jelentés orvosolhatatlanság miatt ajánlás nélkül

0

0

2

7

9

0,18

jelentés megoldódott panaszra tekintettel ajánlás nélkül

1

1

17

17

36

0,72

más ügyben készült jelentéssel elintézve

4

5

20

108

137

2,75

jelentés ajánlás nélkül, figyelemfelhívással

2

2

21

29

54

1,09

Vizsgálat összesen

11

20

222

576

829

16,66

Mindösszesen

24

48

762

4142

4976

100,00

16-a. számú táblázat

A visszássággal érintett alkotmányos jogok megoszlása
az országgyűlési biztos és általános helyettese eljárási gyakorlatában

Visszássággal érintett alkotmányos jogok

Össz.

%

2. § (1) jogállamiság, jogbiztonság elve

220

33,20

2. § (2) népszuverenitás

3

0,54

2. § (3) a hatalom erőszakos megszerzésének tilalma

0

0,00

7. § (1) nemzetközi jog

2

0,36

8. § (1) alapvető jogok védelme

2

0,36

9. § (2) vállalkozás joga, a verseny szabadsága

0

0,00

12.§(1) az állam tiszteletben tartja a szövetkezetek tulajdonát

0

0,00

12. § (2) az önkormányzatok tulajdonhoz való joga

0

0,00

13. § (1) tulajdonhoz való jog

56

11,00

14. § öröklés joga

0

0,00

13.§ (2) tulajdon kisajátítása

2

0,36

15. § házasság, család védelme

8

1,44

16. § ifjúság védelme

4

0,72

17. § szociális gondoskodás

3

0,54

18. § egészséges környezethez való jog

17

3,06

42/A. § (2) a közbiztonság védelme

0

0,00

44/A.§ képviselőtestület rendeletalkotási joga

17

3,30

54. § (1) élethez, emberi méltósághoz való jog

26

4,68

54. § (2) általános személyiségi jog

1

0,18

55. § (1)-(3) személyes szabadsághoz való jog

4

0,72

55. § (2) bíró elé állítás kötelezettsége

0

0,00

55. § (3) kártérítés törvénytelen letartóztatásért, fogvatartásért

0

0,00

56. § az ember jogképessége

1

0,18

57. § (1) bírósághoz fordulás joga

3

0,54

57. § (2) ártatlanság vélelme

0

0,00

57.§ (4) bisszaható büntető jogalkotás tilalma

0

0,00

57. § (5) jogorvoslathoz való jog

47

8,45

58. § (1)-(2) szabad mozgáshoz, letelepedéshez való jog

2

0,36

58.§ (2) külföldi kiutasításának korlátozása

0

0,00

59. § (1) jóhírnév, magánlakás, titok, személyes adatok védelme

2

0,36

60.§ (2) vallás, lelkiismereti meggyőződés megválasztása, gyakorlása

0

0,00

61. § (1) véleménynyilvánítás szabadsága, információszabadság

1

0,18

63. § (1) egyesülési jog

0

0,00

64. § kérelemhez, panaszhoz való jog

16

2,88

66. § (1) férfiak és nők egyenjogúsága

0

0,00

66. § (2) az anya védelme a gyermek születése előtt és után

0

0,00

67. § (1)-(2) gyermekek, szülők jogai

18

3,24

69.§ (3) magyar állampolgár védelme külföldön

0

0,00

70.§ választás és választhatóság joga

2

0,36

70/A. § (1) diszkrimináció tilalma

10

1,80

70/A. § (2) diszkrimináció büntetése

0

0,00

70/A. § (3) jogegyenlőség megvalósítása

5

0,90

70/B. § (1)-(4) munkához való jog és kapcsolódó jogok

4

0,72

70/B. § (2) egyenlő bérhez való jog

0

0,00

70/B. § (3) jövedelemhez való jog

0

0,00

70/B. § (4) pihenéshez, szabadidőhöz, fizetett szabadsághoz való jog

0

0,00

70/D. § (1)-(2) egészséghez való jog

42

7,55

70/E. § (1)-(2) szociális biztonsághoz való jog

23

4,14

70/F. § (1) művelődéshez való jog

10

1,80

70/F. § (2) közművelődés, oktatás támogatás

0

0,00

70/G. § (1) tudományos élet szabadsága, tanszabadság

0

0,00

70/I. § arányos közteherviselés

0

0,00

70/F.§ (2) közművelődés, általános iskola,
közép- és felsőoktatás, anyagi támogatás

2

0,36

77. § (2) az alkotmányos jogszabályok betartásának
kötelezettsége

3

0,54

Összesen

556

100,00

 

16-b. számú táblázat

A visszássággal leggyakrabban érintett tíz alkotmányos jog
a 2003. évi tapasztalatok alapján

Visszássággal érintett alkotmányos jogok

Összesen

%

jogállamiság, jogbiztonság elve, népszuverenitás

220

140

tulajdonhoz való jog

156

110

jogorvoslathoz való jog

147

118

legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való jog

142

118

veleszületett jog az emberi élethez, az emberi méltósághoz

126

115

szociális biztonsághoz való jog

123

114

gyermekek, szülők jogai

118

113

egészséges környezethez való jog

117

113

helyi képviselőtestület rendeletalkotási joga

117

113

kérelemhez, panaszhoz való jog

116

113

Egyéb:

174

113


Összesen

556

100


17. számú táblázat

A 2003. évi ajánlások, kezdeményezések, javaslatok megoszlása
a címzett válasza szerint

Az alkotmányos visszásság

A címzett válasza

orvoslására tett
ajánlások, javaslatok, kezdeményezések

az ajánlást elfogadta

az ajánlást nem fogadta el

a határidő
még nem telt le

alkotmánybíróság előtt

Összesen

%

 Alkotmányos visszásság orvoslásának kezdeményezése az érintett szervnél

105

19

21

0

145

42,65

 Ajánlás a felügyeleti szervnek

58

12

47

0

117

34,41

 Javaslat törvény alkotására

6

2

3

0

11

3,24

 Javaslat kormányrendelet alkotására

0

0

1

0

1

0,29

 Javaslat miniszteri rendelet alkotására

4

0

1

0

5

1,47

 Javaslat az állami irányítás egyéb jogi eszközének alkotására

1

1

1

0

3

0,88

 Javaslat törvény módosítására

2

4

5

0

11

3,24

 Javaslat kormányrendelet módosítására

3

2

4

0

9

2,65

 Javaslat miniszteri rendelet módosítására

4

1

3

0

8

2,35

Javaslat települési önkormányzat
rendeletének módosítására

7

3

3

0

13

3,82

 Javaslat megyei közgyűlés rendeletének módosítására

1

0

0

0

1

0,29

 Javaslat fővárosi közgyűlés rendeletének módosítására

1

0

0

0

1

0,29

Javaslat az állami irányítás egyéb jogi eszközének módosítására

2

0

0

0

2

0,59

 Javaslat az állami irányítás egyéb jogi eszközének hatályon kívül helyezésére

2

1

0

0

3

0,88

 Fegyelmi eljárás kezdeményezése

1

1

1

0

3

0,88

 Kezdeményezés jövőbeni helyes jogértelmezésre, jogalkalmazásra

1

0

2

0

3

0,88

 Alkotmánybírósági eljárás indítványozása mulasztásos alkotmányellenesség
megszüntetésére

0

0

0

4

4

1,18

Összesen:

198

46

92

4

340

100,00

%

58,24

13,53

27,06

1,18

100,00

 

18. számú táblázat

A jogszabályokra vonatkozó javaslatokra adott válaszok megoszlása
1995. 06. 30.–2003. 12. 31. között

Javaslatok

A címzett válasza

 

elfogadta

elutasította

a határidő
még nem telt le

Összesen

%

Jogszabályalkotásra:

törvény

59

23

9

91

8,94

kormányrendelet

46

13

1

60

5,89

miniszteri rendelet

77

24

6

107

10,51

települési önkormányzat rendelete

14

16

0

30

2,95

fővárosi közgyűlés rendelete

1

0

0

1

0,10

az állami irányítás egyéb jogi eszköze

51

24

2

77

7,56

Jogszabálymódosításra:

törvény

148

74

8

230

22,59

kormányrendelet

69

41

10

120

11,79

miniszteri rendelet

94

23

3

120

11,79

települési önkormányzat rendelete

83

28

3

114

11,20

megyei közgyűlés rendelete

1

0

0

1

0,10

fővárosi közgyűlés rendelete

4

6

0

10

0,98

az állami irányítás egyéb jogi eszköze

30

7

0

37

3,63

Jogszabály hatályon kívül helyezésére:

törvény

2

0

0

2

0,20

kormányrendelet

4

1

0

5

0,49

települési önkormányzat rendelete

3

0

0

3

0,29

az állami irányítás egyéb jogi eszköze

7

3

0

10

0,98

Összesen:

693

283

42

1018

100,00

%

68,07

27,80

4,13

 

100,00

 

19. számú ábra


befejezett panaszok               vizsgált panaszok                 ajánlások*

A 2003-ban befejezett panaszok megoszlása
az elintézés módja és az ajánlásokra adott válaszok szerint*

20. számú ábra

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és általános helyettese
megyei munkalátogatása

 

 

II. számú melléklet

Szakmai kapcsolatok, előadások, publikációk

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, általános helyettese és munkatársaik a beszámolási időszakban is több nemzetközi és belföldi konferencián, szak­mai fórumon vettek részt.

1.
Külföldi konferenciákon való részvétel

Lenkovics Barnabás májusban részt vett és előadást tartott az Európai Unióhoz csatlakozó államok ombudsmanjai számára a lengyel ombudsman által szervezett és Varsóban megtartott „Az Ombudsman és az Európai Uniós jog” című konferencián.

Takács Albert márciusban Strasbourgban az Európa Tanács 5. Család- és Gyermekvédelmi Fórumán, júniusban Bakuban az azerbajdzsan ombudsman, a Re­liable Future emberi jogi civil szervezet és az Európai Bizottság által szervezett, „Az ombudsman szerepe a jogállamban” című konferencián, júliusban Rómában az Olasz Parlament Gyermek Bizottsága által szervezett gyermekjogi konferencián tartott előadást, majd októberben Stockholmban az ENOC 2003. évi közgyűlésén vett részt.

Lenkovics Barnabás és Takács Albert októberben részt vettek az Inter­na­tio­nal Ombudsman Institute éves ülésén Nicosiában (Ciprus), majd novemberben az Európai Ombudsmanok 8. kerekasztal megbeszélésén Oslóban (Norvégia).

Az országgyűlési biztosokat munkatársaik képviselték egyrészt októberben Jerevánban a 2004. év elején felállítandó Örmény Ombudsmani Hivatalról szóló konferencián, másrészt a Rómában az Európai Unió V. Emberi Jogi Fórumán, melyet az olasz elnökség decemberben szervezett, ennek témája a gyermekvédelem, a gyermekek szexuális kizsákmányolása volt.

2.
Az Országgyűlési Biztos Hivatalában fogadott vendégek

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosánál és általános helyettesénél 2003. februárjában látogatást tett a Thaiföldi-Királyság szenátusának bizottsága, Takács Albert május végén fogadta az Európa Tanács European Committee for the Pre­vention of Torture (CPT) képviselőit.

Augusztusban az általános helyettes és az adatvédelmi biztos találkozott a IV. MÁSZ Nyári Egyetem diákjaival. A négy országgyűlési biztos október végén fogadta a Kínai Ellenőrzési Minisztérium viszontlátogatását, majd novemberben a dél-koreai ombudsman tett két munkatársával látogatást a Hivatalban.

2003. október 27–28-án Nikiforos Diamandouros, az Európai Unió ombuds­manja látogatta meg Hivatalunkat. Ennek során előadást tartott a munkatársak számára, és a négy országgyűlési biztossal véleményt cserélt az emberi jogok magyarországi helyzetéről.

3.
Az Országgyűlési Biztos Hivatala által szervezett konferencia

Az emberi jogok napján, december 10-én a négy országgyűlési biztos „Tízéves a magyar ombudsman törvény” címmel konferenciát tartott a Magyar Tudományos Akadémián. A rendezvényen szakmai előadást tartott Dr. Kukorelli István alkotmánybíró. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosáról szóló 1993. évi LIX. törvény tíz éve történt megalkotásának évfordulója alkalmából az országgyűlési biztosok pályázatot írtak ki, melynek eredményét ezen a napon hirdették ki.

4.
Belföldi szakmai fórumokon való részvétel

Lenkovics Barnabás a következő szakmai konferenciákon vett részt és tartott előadást:

–  A közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvény tervezetét véleményező konferencia (Budapest, 2003. április 3.) Előadás címe: Ész­revételek a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvény kormány-előterjesztésének tervezetéről

–  A közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvénytervezetről tartott szakmai konferencia (Budapest, 2003. április 8.) Előadás címe: A közigazgatási eljárások során felmerült alkotmányossági problémákról

–  A Magyar Köztársaság rendvédelmi szervei, az Európai Unió és az adatvéde­lem című konferencia (Budapest, 2003. április 9.) Előadás címe: A közigazgatási eljárások során felmerült alkotmányossági problémákról

–  IV. Regionális Szociálpolitikai Konferencia (Győr, 2003. április 29.) Előadás cí­me: Az állampolgárok jogbiztonsága a szociális és gyermekvédelmi intézményekben

–  Védett munka és cselekvőképesség konferencia (Budapest, 2003. május 7.) Elő­adás címe: A cselekvőképesség és a munkaképesség alapjogi értelmezése

–  XI. Országos Jegyző-Közigazgatási Konferencia (Siófok, 2003. szeptember 15–17.) Előadás címe: A közigazgatás ombudsmani kontrollja

–  VI. Környezetvédelmi Igazságügyi Szakértői Konferencia (Budapest, 2003. ok­tó­ber 3.) Előadás címe: Környezetvédelem és az állampolgári jogok, környezetvédelmi jogérvényesítés

–  Szószóló Alapítvány és a Velencei-tó Vértes Barátok köre, Betegjogi konferencia (Budapest, november 7.) Előadás címe: Betegjogok az ombudsman gya­korlatában

–  Emberi Jogok Napja (Budapest, 2003. december 9.) Előadás címe: Környezet­védelem az ombudsmani gyakorlatban

–  10 éves a magyar ombudsman törvény (Budapest, 2003. december 10.) Előadás címe: Tézisek az alkotmányos értékrend gyakorlati egységesítésének mikéntjére

Takács Albert a következő szakmai előadásokat tartotta:

–  A Közép-Európai Egyetem (CEU) a gyülekezési jog elmélete és gyakorlata című fórum. (2003. március 5.) Előadás címe: A gyülekezés szabadsága és kor­látai

–  A győri Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán (2003. má­jus 9.) Előadás címe: Euthanázia és alkotmányosság

A Hivatal munkatársai az alábbi belföldi szakmai fórumokon képviselték a beszámolási időszakban az országgyűlési biztosokat.

Előadások:

–  Hajdú-Bihar Megyei Közigazgatási Hivatal: Az üzletek működésével és a telepengedélyezéssel kapcsolatos jegyzői feladatokról szóló konferencia (2003. február 13.) Előadás címe: Az üzletek működésével kapcsolatos jegyzői felada­tok (Somosi György)

–  Rügyecskék Ember- és Környezetvédelmi Közhasznú Alapítvány: Ózon fesztivál (2003. június 22.) Előadás címe: Az ombudsman mint környezetvédő (Ju­hász Orsolya, Szántó Eszter)

–  Szent István Egyetem Környezetgazdálkodási Intézet: A vizes élőhelyek jelen­tőségének természeti és gazdasági vonatkozásairól szóló konferencia (2003. szeptember 19–21.) Előadás címe: Vizes élőhelyek védelme a hazai jogban (Juhász Orsolya)

–  Csongrád Megyei Közgyűlés: Gyermekvédelem című konferencia (2003. szep­tember 27.) Előadás címe: A gyermeki jogok érvényesülésének tapasztalatai az 1997. évi XXXI. törvény hatálybalépése óta (Győrffy Zsuzsa)

–  Kriminológiai Intézet: Deviancia, gyermekvédelem, bűnmegelőzés című konferencia (2003. október 3.) Előadás címe: Deviancia, gyermekvédelem, bűnmeg­előzés (Győrffy Zsuzsa)

–  Budapesti Fővárosi Önkormányzat Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat: PHARE-Romológiai képzés (2003. október 17.) Előadás címe: Gyermeki jogok (Győrffy Zsuzsa)

–  Újpesti Gyermekjóléti Szolgálat: Magánügy-e a családon belüli erőszak című kon­ferencia (2003. október 22.) Előadás címe: Magánügy-e a családon belüli erőszak? (Győrffy Zsuzsa)

–  Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület: Fogyasztók az EU-csatlakozás célegyenesében című konferencia (2003. november 3–4.) Előadás címe: A távhőszolgáltatással kapcsolatos tapasztalatok és javaslatok (Endrődi Zsuzsa)

Részvétel:

Országos Fogyatékosügyi Tanács 2003. június 17-i ülése (Sipos Beáta, Tasi Ka­talin)

Országos Fogyatékosügyi Tanács ad hoc bizottsága a cselekvőképesség, a mun­kaképesség és a szociális ellátásokról (ülések: 2003 július 23., szeptember 25., Bódis Cecília, Sípos Beáta)

Érd Város Önkormányzata: VIII. Országos Főépítész Konferencia (2003. szep­tember 10–12, Simonyi Anna)

Hatvan Város Önkormányzata: Harmóniában a környezettel – kistérségi kon­ferencia (2003. október 29., Simonyi Anna)

Transparency International Magyarországi Tagozata: Gyermekvédelem és kor­rupció című konferencia (2003. november 5., Szilágyi Júlianna, Tasi Katalin)

Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság: Technológia elemző intézet létreho­zásáról (2003. november 5., Borza Beáta)

Szószóló Alapítvány a betegjogokért: Feketén-fehéren a betegjogokról című kon­ferencia (2003. november 7., Borza Beáta)

ELTE Szociálpolitikai Tanszék Egészség-gazdaságtani Központ: Az egészségügy feltáratlan erőforrásai: emberi tőke és innováció című konferencia (2003. november 22., Borza Beáta)

5.
Megyei munkalátogatások

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, általános helyettese és munkatársaik májusban közös munkalátogatást tettek Békés megyében, az országgyűlési biztos és munkatársai novemberben Komárom-Esztergom megyében, az általános helyettes és munkatársai decemberben Veszprém megyében folytattak vizsgálatot.

6. Sziget Fesztivál

2003 augusztusában az Országgyűlési Biztos Hivatala először vett részt és állított fel sátrat a Sziget Fesztivál Civil falujában. A biztosok és munkatársaik minden nap több programmal várták a fesztivál látogatóit. Az országgyűlési biztos munkatársai a környezetvédelem és a fogyatékkal élők jogainak témakörében, az általános helyettes és kollégái az eutanázia alkalmazásának alkotmányossági kérdéseiről rendeztek beszélgetést. Közösen szóltak a drogfogyasztók jogairól. Minden nap több játékkal segítettük a látogatókat abban, hogy megismerjék a Hivatalt, az országgyűlési biztosok munkáját, tevékenységét.

7.
Továbbképzések

Az Emberi Jogok Intézete (Turku, Finnország) szervezésében kéthetes kurzuson vett részt márciusban az országgyűlési biztos munkatársa – Bódis Cecília – az emberi jogok nemzetközi védelme témakörében.

Decemberben a Hivatal liason officerje (az Európai ombudsman hivatalával való kapcsolattartó kollégánk, Nagy Réka) részt vett Strasbourgban az Európai Om­buds­man által a kapcsolattartók számára rendezett továbbképzésen. A továbbképzés témája az Európai Unió polgárai számára biztosított információáramlás és tanácsadás volt, melyen munkatársunk „Hogyan éri el az ombudsman a kiszolgáltatott helyzetben lévő társadalmi csoportokat” címmel előadást tartott.

8.
Oktatói tevékenység

Lenkovics Barnabás az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának Polgári Jogi tan­székén tanít és a győri Széchenyi István egyetemen megbízott tanszékvezető, Takács Albert a budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (BKÁE) Alkotmányjogi Tanszékének vezetője.

Munkatársaink a kolozsvári Babes-Bólyai Egyetem műemlékvédelmi szakmér­nöki karán (Nagy Tiborné), a BKÁE Államigazgatási Továbbképző Intézetében (Gáspárné dr. Pere Katalin), valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kara (PPKE) Alkotmányjogi Tanszékén (Hajas Barnabás) ta­nítanak, illetve tartottak órákat a Károli Gáspár Református Egyetemen (Győrffy Zsuzsa), továbbá Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán (Haraszti Katalin).

9.
Publikációk

–  Lenkovics Barnabás: Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munká­járól (Magyarország politikai évkönyve I-II. kötet. 2003., Demokrácia Kutatások Magyar Központja Közhasznú Alapítvány, I. kötet 682–689. o.)

–  Lenkovics Barnabás: A közigazgatás ombudsmani kontrollja (XI. Országos Jegy­ző-Közigazgatási Konferencia. Siófok szeptember 15–17., Magyar Közigaz­gatási Kar 2003. december 12.)

–  Takács Albert: Szabadságjogok a változó világban (Fundamentum, 2003/3–4. szám.)

–  Fogarassy Edit: A radbruchi formula jelentősége (Publicationes Universitatis Miskolcinensis, Miskolc University Press 2003., Sectio Iuridica et Politica To­mus XX/1. 59–72 o.)

–  Hajas Barnabás: Fejezetek az Alkotmányjog köréből X. fejezet: A Bíróság, XI. fe­jezet: Az Ügyészség (Szent István Társulat, Budapest 2003., Szerk. Kilényi Géza)

–  Juhász Orsolya – Lukácsi Tamás – Tasi Katalin: The right to life (European Om­budsman Newsletter, 2003. október, fordította: Nagy Réka)

 

 

 

III. számú melléklet

Tárgymutató

Az ügyek tárgyszavai

iktatószámok

adó

2785/2002.

állampolgárság, külföldi áp.

1004/2000., 4859/2000.

betegjog

3155/2002.

birtokvédelem

4687/2002., 2146/2003., 2962/2003., 4386/2003.

büntető eljárás

3747/2002., 4750/2002., 3612/2003.

diákhitel

3107/2003.

diszkrimináció

2545/2003., 3107/2003., 3802/2003., 5282/2003.

egészségügy

1304/2002., 2772/2002., 2961/2002., 3155/2002., 4152/2002., 4231/2002., 5164/2002., 1336/2003., 1454/2003., 1513/2003., 1538/2003., 1773/2003., 1823/2003., 2311/2003., 2545/2003., 2824/2003., 3083/2003., 3174/2003., 4008/2003., 4839/2003., 4902/2003., 5872/2003.

egészségbiztosítás

1304/2002., 3105/2003., 5282/2003., 5800/2003.

építés, bontás

2293/2002., 3197/2002., 3206/2002., 3962/2002., 4001/2002., 1922/2003., 2029/2003., 2963/2003., 3072/2003., 3084/2003., 3197/2003., 3454/2003., 3866/2003., 3959/2003., 4496/2003.

fogvatartás, büntetés-végrehajtás

3693/2002., 4750/2002., 5000/2002., 1663/2003., 1839/2003., 1929/2003., 2785/2003., 2986/2003., 3055/2003.

fogyasztóvédelem

4584/2002., 2421/2003.

fogyatékos

1060/2003., 2578/2003., 3733/2003.

föld

3166/2002., 3322/2003., 3959/2003., 4010/2003., 5851/2003.

gondozás, gondnokság

2966/2002., 4404/2002., 5046/2002., 5061/2002., 1247/2003., 1538/2003., 2578/2003., 2892/2003., 2945/2003., 4008/2003.

gyermek, fiatalkorú

2967/2002., 3189/2002., 3258/2002., 3696/2002., 5037/2002., 5106/2002., 1052/2003., 1282/2003., 1336/2003., 1454/2003., 1544/2003., 1773/2003., 2105/2003., 2781/2003., 2824/2003., 2986/2003., 3097/2003., 3159/2003., 3319/2003., 3391/2003., 3884/2003., 3904/2003., 4247/2003., 4549/2003., 4839/2003., 4895/2003., 4902/2003., 5021/2003.

gyülekezés

3149/2003., 3699/2003.

hajléktalan

5061/2002.

halászat, horgászat

3258/2002.

hulladékgazdálkodás,
-szállítás

1182/2002., 2192/2002., 4904/2002., 1022/2003., 1364/2003., 1478/2003., 1802/2003., 2511/2003., 3031/2003., 3797/2003., 3880/2003., 4421/2003., 5371/2003.

kamara

3054/2002., 3611/2002., 4063/2002., 4537/2002., 1357/2003.

kárpótlás, -térítés,
-enyhítés

4271/2001., 1209/2002., 3206/2002., 4810/2002., 1393/2003., 1582/2003., 2735/2003.

kegyeleti jog, temetkezés,
hagyaték

3931/2001., 5313/2001., 6244/2001., 5166/2002., 1277/2003., 2877/2003., 4166/2003.

környezet- és természetvédelem

1164/2000., 3394/2001., 1081/2002., 1755/2002., 2192/2002., 3197/2002., 3328/2002., 3337/2002., 3549/2002., 3555/2002., 3617/2002., 3930/2002., 4209/2002., 4233/2002., 4511/2002., 4687/2002., 4904/2002., 5099/2002., 1022/2003., 1144/2003., 1364/2003., 1478/2003., 1802/2003., 1981/2003., 2491/2003., 2511/2003., 3031/2003., 3088/2003., 3880/2003., 3797/2003., 4421/2003., 5371/2003.

közigazgatási hivatal

4859/2000., 3962/2002., 4001/2002., 4810/2002., 2029/2003., 2892/2003., 3072/2003., 3866/2003., 3959/2003.

közlekedés

1878/2002., 2353/2002., 3145/2002., 2311/2003., 2348/2003., 2491/2003., 3884/2003.

közműfejlesztés

3394/2001., 5822/2001., 3778/2002., 3943/2002.

közoktatás, felsőoktatás

1402/2002., 3189/2002., 1408/2003., 3097/2003., 3107/2003., 3159/2003., 3225/2003., 3319/2003., 4839/2003., 4921/2003.

közszolgáltató

4720/2001., 5822/2001., 6208/2001., 4112/2002., 4365/2002., 4584/2002., 5000/2002., 5166/2002., 1478/2003., 2129/2003., 2424/2003., 2511/2003., 2548/2003., 2723/2003., 3031/2003., 3052/2003., 3053/2003., 3072/2003., 3084/2003., 3088/2003., 3391/2003., 3607/2003., 3884/2003., 4434/2003., 4496/2003.

lakás

4001/2002., 5288/2002., 1433/2003., 1980/2003., 3454/2003., 4386/2003., 4549/2003., 5021/2003.

mozgássérült, mozgáskorlátozott

3145/2002., 1823/2003., 3072/2003.

mezőgazdaság

3503/2002., 4209/2002., 4687/2002., 1144/2003., 3035/2003.

munka

2785/2002., 3503/2002., 4231/2002., 4551/2002., 2202/2003., 4014/2003.

műsorszolgáltató, média

1052/2003., 1806/2003., 4247/2003.

nyugdíj-, társadalombiztosítás

4156/2002., 5164/2002., 1247/2003., 1825/2003., 1833/2003., 2072/2003., 2094/2003., 2202/2003., 2508/2003., 2545/2003., 3046/2003., 3105/2003., 3221/2003., 3457/2003., 3802/2003., 4014/2003., 4091/2003., 5800/2003.

okmányiroda

2515/2003.

pénzintézet

4549/2003.

polgármesteri hivatal,
önkormányzat

1164/2000., 3394/2001., 3931/2001., 5822/2001., 6208/2001., 1081/2002., 1182/2002., 1209/2002., 1691/2002., 1755/2002., 2192/2002., 2293/2002., 2353/2002., 2772/2002., 2891/2002., 2961/2002., 2974/2002., 3145/2002., 3197/2002., 3206/2002., 3258/2002., 3337/2002., 3503/2002., 3549/2002., 3555/2002., 3617/2002., 3778/2002., 3930/2002., 3943/2002., 3962/2002., 4001/2002., 4209/2002., 4233/2002., 4511/2002., 4687/2002., 4904/2002., 4947/2002., 5061/2002., 5099/2002., 5288/2002., 1022/2003., 1144/2003., 1364/2003., 1393/2003., 1408/2003., 1433/2003., 1478/2003., 1513/2003., 1582/2003., 1616/2003., 1802/2003., 1823/2003., 1922/2003., 1980/2003., 1981/2003., 2029/2003., 2032/2003., 2146/2003., 2348/2003., 2511/2003., 2515/2003., 2735/2003., 2781/2003., 2877/2003., 2962/2003., 2963/2003., 2986/2003., 3031/2003., 3035/2003., 3083/2003., 3084/2003., 3088/2003., 3159/2003., 3197/2003., 3225/2003., 3319/2003., 3454/2003., 3699/2003., 3717/2003., 3797/2003., 3866/2003., 3880/2003., 3904/2003., 3959/2003., 4166/2003., 4421/2003., 4496/2003., 4895/2003., 5021/2003., 5371/2003.

rendőri intézkedés

3189/2002., 3197/2002., 3328/2002., 3693/2002., 3747/2002., 3902/2002., 3993/2002., 4460/2002., 4947/2002., 5000/2002., 1277/2003., 1330/2003., 2200/2003., 2781/2003., 3055/2003., 3149/2003., 3172/2003., 3612/2003.

számítástechnika

3902/2002., 4434/2003.

szociális ellátás

2772/2002., 2891/2002., 4156/2002., 5046/2002., 1060/2003., 1433/2003., 1538/2003., 1616/2003., 1663/2003., 2892/2003., 2945/2003., 3046/2003., 3088/2003., 3174/2003., 3221/2003., 3717/2003., 3904/2003., 4091/2003., 4895/2003.

telepengedélyezés

3197/2003.

tulajdonjog

2353/2002., 3197/2002., 3206/2002., 3337/2002., 3617/2002., 3778/2002., 3902/2002., 3930/2002., 3962/2002., 4365/2002., 4810/2002., 5288/2002., 1144/2003., 1582/2003., 2032/2003., 2146/2003., 2548/2003., 2723/2003., 3381/2003., 3436/2003., 3959/2003.

ügyészségi nyomozás

3747/2002., 1929/2003.

ügyvédi tevékenység

1357/2003.

vám

1785/2002., 2487/2002.

vállalkozás

2824/2003., 3172/2003., 3197/2003.

végrehajtás

3166/2002., 3611/2002., 1532/2003., 2267/2003., 3035/2003., 3381/2003., 3436/2003.

víz, csatorna

1164/2000., 3394/2001., 1209/2002., 1691/2002., 2974/2002., 3258/2002., 3549/2002., 3943/2002., 4810/2002., 1393/2003., 1582/2003., 1799/2003., 2548/2003., 2735/2003., 3084/2003., 3088/2003., 3391/2003., 3436/2003.

vízitársulat

1799/2003., 1892/2003.

zajkibocsátás

3337/2002., 3555/2002., 3930/2002., 4511/2002., 1981/2003., 2491/2003., 2962/2003.

zaklatás

4460/2002., 1330/2003.

A tárgymutatóban megadott ügyszámok jelenős része csak a CD-mellékletként csatolt Példatárban találhatók meg.

 

 

IV. számú melléklet

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munkatársai 2003-ban


Dr. Balsai Józsefné

Bencsik Károly

Dr. Borza Beáta

Dr. Bódis Cecília

Faragóné dr. Endrődi Zsuzsanna

Dr. Garamvári Miklós

Dr. Gáspárné dr. Pere Katalin

Dr. Izafé Éva

Dr. Juhász Orsolya

Dr. Juhász Zoltán

Kanyó Sándor

Kasztovszkyné dr. Szűcs Éva

Dr. Kántor Ferenc

Dr. Kovács Zsolt

Dr. Kökény Lászlóné

Dr. Kristó Annamária

Dr. Kunné dr. Simonyi Anna

Dr. Lukácsi Tamás

Magyar Gizella

Dr. Nagy Réka

Nagy Tiborné

Dr. Sípos Beáta

Dr. Somosi György

Dr. Szántó Eszter

Dr. Szilágyi Julianna

Dr. Tasi Katalin

Tóth Andrásné

Dr. Várady Eszter

 

 


Az országgyűlési biztos általános helyettesének munkatársai 2003-ban


Dzielszky Károly

Dr. Fogarassy Edit

Dr. Gáspár István

Dr. Gubucz Ágnes

Dr. Győrffy Zsuzsanna

Dr. Hajas Barnabás

Dr. Haraszti Katalin

Dr. Harsányi Ágnes

Dr. Kiss Anikó

Dr. Kiss László

Dr. Marikné dr. Budai Andrea

Dr. Nyitrai Péter

Dr. Pajcsicsné dr. Csóré Erika

Dr. Pásztor Imre

Radványiné Kecskés Katalin

Rendes Imréné

Dr. Sütő Georgina

Dr. Szabó Zoltán

Dr. Szathmári Réka

Dr. Szécsi Mária

Tomolák Katalin


 

 

Az országgyűlési biztosok közös hivatalának munkatársai 2003-ban

Andrásné dr. Bognár Ildikó

Balogh Mihályné

Bogáti Irén

Boldizsár Márta

Csákiné Varga Klára

Csécsi Benjámin

Duris Imréné

Festő Hegedűs Illésné

Franta Mária Terézia

Hajnal Kálmánné

Hanser Ágota

Hegedűs Botond

Kaluser Sándorné

Kámány Éva

Kelemen Gyuláné

Kincses Irén

Komlósy Szilvia

Korda Katalin

Kovács Attila

Kovács Erika

Kővári Árpádné

Listárné Nagy Éva

Medvegyné dr. Kertész Éva

Müller Zsolt

Dr. Nagy Erzsébet

Némethné Mészáros Erzsébet

Novákné Száraz Margit

Pákolicz Csaba

Pálmai István

Petri Istvánné

Rózsás István

Dr. Scheilinger László

Szabó Attila

Szabó Ilona

Szabó Károlyné

Széles Lászlóné

Táncos Mihályné

Dr. Tomin Szilvia

Tordai Miklósné

Tordainé dr. Kőhalmi Erna

Dr. Varga Tamásné

Vargáné Kapa Veronika

Vargáné Szigeti-Tar Anita

Dr. Váczy Ernőné

Wieszt Erzsébet

 



* A 202 ajánlással zárult ügyben tett 340 ajánlásra adott válaszok.