Egyenlők és még egyenlőbbek? Az alapvető jogok biztosa egy önkormányzati rendelet hatályáról

Az Önkormányzat változtatási tilalmat rendelt el az éppen megvásárolt, beépítetlen területekre. Ugyanez a tilalom viszont nem vonatkozik az Önkormányzat tulajdonában lévő hasonló, szomszédos telekre. Az alapvető jogok biztosa az erről szóló panaszbeadvány vizsgálatában megállapította, hogy az ilyen módon elrendelt tilalom szemben áll az Alaptörvényben is rögzített jogegyenlőség követelményével – ezért Székely László az érintett Önkormányzathoz és a megyei kormánymegbízotthoz fordult.
2019. június. 05.

Az ombudsman a terápiás kutyák alkalmazásáról egészségügyi intézményekben

A hatályos jogszabályok nem teszik lehetővé a terápiás kutyák foglalkoztatását az egészségügyi intézményekben, sőt, a szabályozásra hivatkozva az ilyen kutyák beengedése is megtagadható. Egy civil szervezet ennek vizsgálatát kérte az alapvető jogok biztosától. Székely László elemezte a törvényi előírásokat, és az emberi erőforrások miniszterétől is tájékoztatást kért – a miniszter pedig a jogszabály módosításának szükségességét is megírta válaszában.
2019. június. 03.

Az alapvető jogok biztosának és két helyettesének közleménye a Homofóbia és Transzfóbia Elleni Világnap alkalmából

1990. május 17-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) törölte a mentális betegségek jegyzékéből a homoszexualitást. A többségétől eltérő szexuális irányultság tehát ettől a naptól kezdődően hivatalosan sem minősül betegségnek.
2019. május. 17.

Az alapvető jogok biztosa az iskolai és óvodai bántalmazások érdemi kivizsgálásáról

A gyermekek intézményi, iskolai-óvodai bántalmazása súlyos jogsértés: alapjaiban kell megváltoztatni azt a gyakorlatot, amely az ilyen magatartást eltűri, az esetek kivizsgálását halogatja, illetve megszünteti. Mindezt Székely László, az alapvető jogok biztosa egy szülői beadvány nyomán kiadott jelentésében fogalmazta meg. A beadványukban a szülők azt panaszolták, hogy gyermeküket az óvónők megalázták, lelki bántalmazásnak tették ki; ezt sérelmező bejelentésükre pedig nem kaptak érdemi választ. Az ombudsman az óvoda és a fenntartó önkormányzat mulasztását állapította meg, de akut rendszerproblémára is figyelmeztetett.
2019. május. 09.

A Kúria döntése a településrendezés korlátairól

A Kúria Önkormányzati Tanácsa az alapvető jogok biztosának indítványára megsemmisítette Balatonföldvár Város Önkormányzata Helyi Építési Szabályzatának két pontját, mivel azok az építési törvény felhatalmazásának kereteit túllépve a hatályos magasabb szintű szabályozással ellentétes „alövezetet” hoztak létre. A jövő nemzedékek szószólója azt kéri az önkormányzatoktól, hogy a Kúria döntését alapul véve vizsgálják meg rendeleteiket, és ha kell, módosítsák őket. A szószóló felhívja a megyei kormányhivatalokat, kezdeményezzék a balatonföldvári szabályozáshoz hasonló megoldást tartalmazó önkormányzati rendeletek módosítását.
2019. május. 08.

Az ombudsman a kerékbilincs alkalmazásának jogszabályi és rendeleti feltételeiről

A parkolás szabályait is tartalmazó jogszabályok összhangba hozatalát javasolja az alapvető jogok biztosa azután, hogy megvizsgálta egy panaszbeadvány kifogásait. Azok ugyanis arra a problémára hívták fel Székely László figyelmét, hogy várakozási – azaz parkolási – közszolgáltatást a közterület-felügyelet is elláthat. Ebből következett az a kérdés, miként határolhatók el a közterület-felügyelet jogkörei, vagyis mikor alkalmazhat ugyanaz a közterület-felügyelő kerékbilincset és mikor csak bírságot.
2019. május. 07.

Jogszerűségében is lehet jogsértő? Az ombudsman a büntetés-végrehajtási kórházban szülő, gondnokság alatt álló anya gyermekének elhelyezéséről

Mind a büntetés-végrehajtás kórháza, mind pedig az illetékes gyámhatóságok mulasztottak, amikor elválasztottak egy újszülött gyermeket a büntetését töltő anyjától – állapította meg az alapvető jogok biztosa. Székely László ombudsman szerint maga az elválasztás a törvény alapján jogszerű volt, de annak módja, az előzetes tájékoztatás és segítség elmaradása, a kapcsolattartásról való döntés elmulasztása alapjogi visszásságokat okozott. A biztos ajánlásaival a gyámhatóságok és a büntetés-végrehajtás vezetőihez fordult.
2019. április. 25.

Az alapvető jogok biztosa az iskola, a tankerület és a szakértői bizottság eljárásáról egy sajátos nevelési igényű gyermek oktatása kapcsán

Egy sajátos nevelési igényű gyermek integrált oktatása és iskolakijelölése ügyében szinte valamennyi érintett szereplő, az iskola, a fenntartó tankerület, sőt maga az illetékes szakértői bizottság is a garanciális jogszabályi rendelkezéseket figyelmen kívül hagyva járt el – állapította meg az alapvető jogok biztosa egy szülői panaszbeadvány vizsgálata során. Székely László ombudsman a tanulságok nyomán jelentésében több ajánlást tett, közöttük az ügyben szereplő pedagógusok és ügyintézők kötelező továbbképzésének szükségességét is megfogalmazta.
2019. április. 12.

Önkényes távozás a kórházból – a Belügyminisztérium egyetért az ombudsman megoldást javasló jelentésével

A hatályos jogi szabályozás, a belső szabályzatok és gyakorlat nem egyértelmű abban, mi a teendő, ha egy kórházi ellátásra szoruló, nem pszichiátriai, de állapota miatt döntésképtelen beteg önkényesen elhagyja az intézményt. Székely László alapjogi biztos egy panaszügy kivizsgálását követően a szaktárcákhoz fordult ajánlásaival. A Belügyminisztérium és az Országos Rendőr-főkapitányság egyetért a biztos jelentésében foglaltakkal, és egyeztetést javasol az Emberi Erőforrások Minisztériumával.
2019. április. 11.

Az alapvető jogok biztosa a gyermek átadásával kapcsolatos végrehajtási eljárások szabályozási és gyakorlati problémáiról

A hatályos szabályozás alapján nem lehet gyorsan és gyermekközpontú módon fellépni, ha az egyik szülő jogellenesen tartja magánál a gyermekét és nem hajlandó őt önként átadni a másik szülőnek. Erre jutott egy panaszügy vizsgálatában az ombudsman. Székely László szerint a szabályozás átgondolásán túl szükség lenne a rendőrség, a bírósági végrehajtók és a gyámhatóságok együttműködésének javítására, valamint egy külön krízisfelkészítésre is. A biztos ajánlásaival három minisztériumhoz, az országos rendőrfőkapitányhoz és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökéhez is fordult.
2019. április. 08.

A gyermekek ne legyenek a pártpolitika díszletei, eszközei – az alapvető jogok biztosa és helyettesei közös közleménye

Az alapvető jogok biztosa és helyettesei arra kérik – pártállástól függetlenül – a 2019-es európai parlamenti választásokon listát állító valamennyi jelölő szervezetet és jelöltet, hogy a kampány során tartózkodjanak a gyermekek szerepeltetésétől rendezvényeiken, a velük és róluk készült képek kampánycélú felhasználásától, illetve az iskolák és óvodák népszerűségnövelő szándékú látogatásától. A gyermeki jogok tisztelete olyan politikai és alkotmányos kultúrát feltételez, amelyben a gyermekek nem lehetnek pártpolitikai tevékenység díszletei vagy eszközei.
2019. április. 05.

Az alapvető jogok biztosának vizsgálata a mozsgói szociális intézményben

Az alapvető jogok biztosa civil bejelentés nyomán folytatott helyszíni vizsgálata sem cáfolni, sem alátámasztani nem tudta, hogy történt-e súlyos bántalmazás a fogyatékossággal élő embereket ellátó mozsgói intézményben. Székely László ombudsman azonban problémákat tárt fel a nagy létszámú intézmény működése, tárgyi és személyi feltételei kapcsán, a további visszásságok veszélye miatt pedig ismét felhívta a figyelmet az intézményi férőhely-kiváltási folyamat felgyorsítására.
2019. április. 04.