AJBH - Nemzeti Megelőző Mechanizmus
Civil Konzultációs Testület
Az alapvető jogok biztosa 2015. január 1-től a 2011. évi CXLIII. törvénnyel kihirdetett, a kínzás és más kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés elleni ENSZ egyezmény fakultatív jegyzőkönyvének (OPCAT) 3. cikke szerinti nemzeti megelőző mechanizmus (a továbbiakban: NMM) feladatait is ellátja.
Az alapvető jogok biztosa 2014. november 19-én, a Magyarországon nyilvántartásba vett és működő szervezetek szabadságuktól megfosztott személyekkel való bánásmód területén szerzett kiemelkedő gyakorlati és/vagy magas szintű elméleti ismereteinek hasznosítása céljából - három év időtartamra - Civil Konzultációs Testületet (a továbbiakban: CKT) hozott létre. A négy meghívott és négy pályázat útján kiválasztott tagszervezetből álló testület, javaslataival és észrevételeivel segítette az NMM feladatainak teljesítését.
Az alapvető jogok biztosa a testület megbízatási idejének leteltét követően, a CKT-t három év időtartamra, ismét felállította.
A második CKT alapvető jogok biztosa által meghívott tagjai a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Pszichiátriai Társaság, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a Magyar Ügyvédi Kamara.
A testület nyilvános pályázat útján kiválasztott tagjai a Cordelia Alapítvány a Szervezett Erőszak Áldozataiért, a Magyar Helsinki Bizottság, a Társaság a Szabadságjogokért, valamint a Validity Alapítvány.
Az új CKT 2018. május 16-án, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában tartotta első ülését.
- EMLÉKEZTETŐ a Civil Konzultációs Testület második üléséről, 2020. december 11.
- EMLÉKEZTETŐ a Civil Konzultációs Testület első üléséről, 2020. december 10.
- EMLÉKEZTETŐ a Civil Konzultációs Testület üléséről, 2019. december 3.
- EMLÉKEZTETŐ a Civil Konzultációs Testület második üléséről, 2018. december 4.
- EMLÉKEZTETŐ a Civil Konzultációs Testület első üléséről, 2018. május 16.
OPCAT
INFORMÁCIÓK A NEMZETI MEGELŐZŐ MECHANIZMUSRÓL:
- Információk a hatóságok számára
- Publikációk
- Gyermekbarát információk
- Rövid tájékoztatás fogvatartottak számára
- Hogyan lehet a Nemzeti Megelőző Mechanizmushoz fordulni?