null A Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó ombudsmanhelyettes elvi állásfoglalása a nemzetközi légijáratok utasainak beszállást megelőző előzetes repülőtéri ellenőrzéséről

A nemzetiségek jogaiért felelős ombudsmanhelyetteshez, Szalayné Sándor Erzsébethez érkezett panaszok, valamint a médiából ismertté vált híradások szerint 2015-ben a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről több magyar állampolgárságú, roma nemzetiségű személy, illetve család sem tudott elrepülni Kanadába, annak ellenére, hogy érvényes úti okmányokkal és repülőjeggyel rendelkeztek. Kiutazásukat a repülőgépre való felszállásuk előtt akadályozták meg, többnyire olyan formában, hogy az utasfelvételt lebonyolító pultok előtt, ismeretlen felhatalmazással rendelkező emberek egy rövid beszélgetést követően megtagadták az utazóközönség soraiból kiemelt személyek utas- és poggyász felvételét, és nem engedélyezték számukra a gépre való felszállást.

Az ügy vizsgálata, illetve az érintett és megkeresett szervektől és hatóságoktól kapott válaszok alapján Szalayné Sándor Erzsébet megállapította, hogy a Kanadába tartó légiutasok beszállás előtti repülőtéri ellenőrzésének panaszolt gyakorlatával szemben számos alapjogi aggály is felmerült: az ellenőrzés sértette a tisztességes eljárás követelményét, a jogorvoslathoz való jogot, a mozgásszabadság jogával élni kívánó személyek emberi méltóságát. Az ellenőrzés továbbá az egyenlő bánásmód követelményét sértő módon valósult meg.

Bár időközben a konkrét panaszokban jelzett légijáratok működését megszüntették, az aggályosnak tartott gyakorlat jelentőségére, a közvetlen kanadai légijáratok 2016 nyarán történt ismételt elindítására, valamint az érintettek széles körére és a kérdés nemzetközi vonatkozásaira tekintettel a nemzetiségek jogaiért felelős ombudsmanhelyettes állásfoglalás kiadását tartotta szükségesnek.

Ennek legfontosabb megállapításai szerint a Kanadába utazni kívánó légiutasok Liszt Ferenc repülőtéren lefolytatott előzetes ellenőrzését az abban érintett szervezeteknek és személyeknek – a vonatkozó kanadai és magyar jogszabályokkal összhangban – olyan módon kell lebonyolítaniuk, hogy az a Kanadába utazni szándékozó valamennyi utas esetében diszkriminációmentesen történjen. A jogbiztonság garantálása érdekében alapvető fontosságú, hogy az előzetes ellenőrzést végző szervezet az eljárást írásban rögzített protokoll alapján, minden esetben azonos módon folytassa le. Az ellenőrzést végző szervezet részéről elvárható, hogy az utasokat aktív és előzetes tájékoztatás útján informálja az ellenőrzés tényéről és céljáról. Az utasok ellenőrzését végző szervezetnek pozitív intézkedéseket kell hoznia annak érdekében, hogy bármely légijáratra beszállni kívánó utas előzetes ellenőrzése megfeleljen a hátrányos megkülönböztetést kizáró eljárási, garanciális és formai feltételeknek, amelyek kiterjednek a jogorvoslati lehetőségekkel kapcsolatos pontos utastájékoztatásra is.

Az alapjogok védelme körében általánosan elvárható minimum követelményként ki kell emelni, hogy az ellenőrzés lefolytatásának módja semmiképpen nem lehet az utas számára diszkriminatív, megalázó vagy emberi méltóságát sértő.

Az elvi állásfoglalás teljes szövege megtekinthető itt: