null A jövő nemzedékek szószólójának országgyűlési határozat-javaslata a Fatestvér Programról

Országgyűlési határozat megalkotását kezdeményezte egy országos faültetési program megindításáról és a közterületi fák megóvásáért Szabó Marcel, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó ombudsmanhelyettes, a jövő nemzedékek szószólója.

A 2016. május 10-én előterjesztett kezdeményezés előzményeként Szabó Marcel éppen egy éve indította el a Fatestvér Programot. Ez országos szintre emelte a Magyarország néhány településén változatos formákban létező, régi magyar hagyományt továbbvivő szokást: az újszülöttek érkezésének köszöntését őshonos fák ültetésével. A Program keretében a fővárosi Hild téren és a XII. kerülettel kötött együttműködési megállapodás keretében a Normafánál ültettek eddig fákat.

Amennyiben az indítványt az Országgyűlés elfogadja, a gyermekek születését megörökítő program végrehajtásához a települési önkormányzatok támogatást kapnának. A jövő nemzedékek szószólója azt javasolja, hogy minden egyes fa mellett tábla hirdesse a gyermek nevét, ahol pedig erre nincs lehetőség, a helyi erdőgazdaságok közreműködésével létesítsenek gyermekligeteket. Szabó Marcel a már meglévő faállomány védelme érdekében azt is kezdeményezi, hogy a kivágás engedélyezésének eljárásrendjét egészítsék ki a faápolás és a fagondozás, valamint az állapotfelmérés kötelezettségével.

A jövő nemzedékek szószólója mindezt annak tudatosításáért is teszi, hogy a bennünket körülvevő természeti és épített környezet minősége, annak megőrzése és javítása alapvető jelentőségű a jövő nemzedékek érdekeinek megóvása szempontjából. Ebbe, és az Alaptörvény P) cikkében foglaltakba, a nemzet közös öröksége védelmének kereteibe illeszkedik a Fatestvér Program, amely amellett, hogy kifejezi a mai és a következő nemzedékek szolidaritását, hét érvet ajánl megfontolásra:

1.  A szülőhely iránti megbecsülés, a helyi közösségek támogatása. Annak tudatosítása, hogy a gyermekeket a jelképes gyökerek a szülőföldjükhöz kötik, ami közvetve a nemzettudatot is erősíti.

2.  A szociális kohézió, a lokálpatriotizmus erősítése azzal, hogy a program a Magyarországon egy adott időszakban világra jött valamennyi gyermek születési idejét az elültetett fákhoz kapcsolja. Így a gyermekek és családjaik bármikor visszatérhetnek a saját, illetve rokonaik fájához, erősítve a társadalmi összetartozást, a gyermekek és családjuk kötődését a szülőföldhöz.

3. A társadalmi egyenlőség eszményének átültetése a gyakorlatba. A Programban a Magyarország területén született, magyar állampolgársággal rendelkező valamennyi gyermek és családja megkülönböztetéstől mentesen jogosult részt venni. A fák egyenlő értéket, azonos megbecsülést és lehetőségeket jelenítenek meg minden hazánkban született magyar gyermek számára.

4.  A hosszútávú gondolkodásra, környezettudatosságra nevelés érdekében a Program az egész társadalom környezetbarát, a természettel harmóniában lévő életvitelét ösztönzi. A természeti környezet védelméhez azzal is hozzájárul, hogy a felnövekvő nemzedéket érzelmileg is a fákhoz, erdőkhöz köti. A természettel harmóniában élő, a nemzedékek közötti szolidaritás gondolata iránt nyitott társadalom megvalósulását kívánja elősegíteni, egyben ráirányítja a figyelmet az egyén környezeti felelősségére is.

5.  A klímaváltozás kockázatainak mérséklése, a testi-lelki egészség támogatása. A fák javítják a települések mikroklímáját, tisztítják a levegőt és jelentősen hozzájárulnak az egészséges települési környezet kialakításához. A Program az évente körülbelül 100 ezer csemete ültetésével hozzájárul az éghajlatváltozás mérsékléséhez.

6. Az ökológiai lábnyom ellensúlyozása. Az ökológiai lábnyom azt fejezi ki, hogy adott technológiai fejlettség mellett az emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez. A fák fontos szerepet játszanak az ökológiai egyensúly fenntartásában, a víz körforgásának biztosításában és a talaj védelmében, így az ökológiai lábnyom mértéke fák ültetésével mérsékelhető.

7.  Zöldfolyosók kialakítása. A Program során elültetett fák hozzájárulhatnak a természetvédelmi szempontból jelentős területek között biológiai kapcsolatot biztosító zöldfolyosók kialakításához. Ezek a védett területek a településeken mozaikosan elhelyezkedő természeti és élőhelyeket összekötve ökológiai hálózatot alkotnak. A települési zöldfolyosók hatékony eszközei lehetnek a zajvédelemnek és a települési levegőminőség javításának is.

Mindezek miatt kiemelkedő fontosságú a Fatestvér Programban elültetett fák speciális jogvédelme. A Program ugyanis egyfelől jelképes jelentőségű, a nemzetünk jövő generációi és az őket „éltető" természeti környezet részét képező fák közös sorsát szimbolizálja. Másfelől nagyon is konkrét, mert kézzel fogható módon hozzájárul a jelen és a jövő nemzedékek létfeltételeinek megőrzéséhez. A mai és a következő generáció érdekei így a felelősségvállalás révén szervesen összekapcsolódnak.