null A jövő nemzedékek szószólója az érdi gyümölcs-génbank védelmében

A biológiai sokféleség Alaptörvényben előírt védelme érdekében a jövő nemzedékek szószólója kéri a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet Érdi Kutató Állomása megőrzését jelenlegi telephelyén, az érdi Elvira-majorban. A Modern Városok Program fejlesztéseivel, egy ipari park létesítésének elképzelésével összefüggésben felmerült az állomás elköltöztetése, ami azonban - gyümölcs-génbankról lévén szó - a tevékenység jóvátehetetlen sérülése nélkül nem lehetséges.

A Kormány a földművelésügyi miniszternek azt a feladatot adta, hogy a Modern Városok Program keretében Érdre tervezett ipari park megvalósítását akadályozó körülmények áttekintésekor a nemzeti fejlesztési miniszter bevonásával vizsgálja, más ingatlanon folytatható-e az Elvira-majorban jelenleg végzett tevékenység. 

A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ érdi kutatóintézetnél és jogelődeinél több mint 60 éve folyik gyümölcsfa-nemesítés. Az Érd-Elvira major kísérleti telepen találhatók a nemesítési és fajtafenntartást szolgáló ültetvények, a gyümölcs génbank, a vírusmentes nemes- és alanyfajta törzsültetvények. Ugyanitt, a géndiverzitást szolgáló gyümölcs génbankban 2200 tételt őriznek és értékelnek, szoros együttműködésben a Növénygenetikai Erőforrások Nemzetközi Intézetével. 

Az Alaptörvényben kiemelt oltalomban részesített biológiai sokféleség védelme érdekében eljárva Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója felhívja a döntéshozók figyelmét az üggyel összefüggő alkotmányos és szakmai szempontokra, kérve őket azok alapos mérlegelésére és figyelembevételére. A Földművelésügyi Minisztérium által a közelmúltban kidolgozott és társadalmi vitára bocsátott génmegőrzési stratégia szerint a Kormány számára kiemelt feladat a Kárpát-medencében elérhető genetikai erőforrások felkutatása, begyűjtése, megőrzése és hasznosítása. A stratégia a jelentős növényi génbanki gyűjteménnyel rendelkező intézmények között, a növényi genetikai erőforrások megőrzésében kiemelkedő jelentőségűként nevesíti a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ keretein belül működő intézeteket. Az érdi Elvira-majorban működő kutató állomás ezek közé tartozik.

Mezőszentgyörgyi Dávid, az agrártárca kiemelt génmegőrzési feladatokért felelős miniszteri biztosa szerint a növény-genetikai erőforrásaink megőrzése, bővítése és felhasználásának fejlesztése biztosítja a biológiai sokféleség, valamint az agrártermelés hosszú távú fenntarthatóságát. Magyarország számára a mező- és élelmiszergazdaság stratégiai ágazat, a nemzetgazdaság egyik meghatározó kitörési pontja. Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a társadalmi egyeztetés során hangsúlyozta, hogy a stratégia célja az állami génbanki rendszer megerősítése, valamint az állami szerepvállalás erősítése a genetikai erőforrások megőrzésében.

A gyümölcs-génbank e stratégia értelmében előirányzott megőrzése és fejlesztése a növények természetéből adódóan csak a jelenlegi telephelyen lehetséges, megvalósíthatatlan például a termőre fordult gyümölcsfák tömeges átültetése. A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa már 2010 márciusában felhívta a döntéshozók figyelmét annak fontosságára, hogy az érdi génbankot a jelenlegi helyszínen őrizzék meg. Bándi Gyula most megerősíti ezt, és a Kormány, valamint Érd Megyei Jogú Város illetékes döntéshozóit arra kéri, hogy alkotmányos kötelezettségüknek megfelelően biztosítsák a gyümölcs-génbank további zavartalan működését az Elvira-majorban.